آموزش گام به گام نصب کابین دوش شیشه ای

استفاده از کابین دوش شیشه‌ای در حمام علاوه بر اینکه ظاهری شیک و مدرن به وجود می‌آورد، فضایی کاربردی برای استحمام نیز در اختیار افراد قرار می‌دهد. در همین راستا قصد داریم در ادامه گام به گام نحوه نصب کابین دوش شیشه‌ای را آموزش می‌دهیم.

مراحل نصب کابین دوش شیشه ای

به طور کلی، فرایند نصب کابین دوش شیشه ای شامل دو مرحله زیر است:

 • آماده سازی قبل از نصب
 • نصب کابین دوش شیشه ای

آماده سازی قبل از نصب

قبل از نصب کابین دوش شیشه‌ای، بایستی اقداماتی در جهت آماده سازی محیط نصب انجام شود که به شرح زیر هستند:

انتخاب محل مناسب برای نصب کابین دوش شیشه ای

در ابتدا بایستی محل مناسب برای نصب کابین دوش شیشه‌ای، مشخص شود. در این انتخاب این محل، باید چند نکته زیر مورد توجه قرار گیرد:

 • فضای کافی برای نصب دوش کابین وجود داشته باشد.
 • دسترسی به لوله‌های آب (سرد و گرم) و فاضلاب ممکن باشد.
 • محل نصب کابین، دور از منابع گرما در نظر گرفته شود تا از تغییرات دمایی ناگهانی در شیشه جلوگیری به عمل آید.

تهیه ابزار و تجهیزات لازم

برای نصب کابین دوش شیشه‌ای، لازم است ابزار و تجهیزاتی مثل: چکش، پیچ گوشتی، متر، مداد، پیچ و مهره، تراز، چسب درزگیر سیلیکونی، گان (تفنگ) چسب سیلیکون، نوار تفلون، دریل و مته مخصوص، دستکش، عینک محافظ، کاردک و مجموعه‌ای از آچارهای مورد نیاز را تهیه نمایید.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

09125098986 02122975004

بررسی و آماده سازی لوله کشی آب و فاضلاب

پیش از شروع مراحل نصب، لوله‌های آب و فاضلاب را بررسی نمایید و اطمینان حاصل کنید که هیچ نشتی یا مشکل دیگری وجود نداشته باشد.

عایق بندی و آب بندی محل نصب

کار دیگری که باید قبل از نصب کابین دوش انجام شود، بررسی و اطمینان از عایق بندی و آب بندی محل نصب برای جلوگیری از نشتی آب و آسیب به دیوارها و کف حمام است.

انتخاب و خرید شیشه مناسب

انتخاب شیشه مناسب برای کابین دوش، اهمیت زیادی دارد. این شیشه علاوه بر زیبایی، بایستی از ایمنی و کارایی لازم نیز بهره‌مند باشد. همچنین جهت ایجاد حریم خصوصی می‌توانید از شیشه رنگی یا شیشه‌های هوشمند (که قابلیت مات شدن و شفاف شدن دارند) استفاده نمایید.

نصب کابین دوش شیشه ای

پس از انجام اقداماتی که بالاتر گفتیم، نوبت به نصب کابین دوش شیشه‌ای می‌رسد که شامل مراحل مختلفی است. برای اطمینان از عملکرد صحیح و ایمنی کابین دوش، هر یک از این مراحل باید با دقت و ظرافت تمام انجام شود.

اول از همه، فلکه شیر آب را ببندید و قبل از شروع به مونتاژ کابین دوش (طبق دفترچه راهنمای سازنده) بررسی کنید که تمام قطعات لازم را دارید. سپس قدم به قدم مراحل زیر را انجام دهید.

نصب فریم و پایه های کابین

برای نصب فریم های حمام شیشه ای مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا محل دقیق نصب کابین دوش را روی زمین و دیوارها با استفاده از یک مداد (یا هر نشانه‌گر دیگری) و متر علامت گذاری کنید.
 • حال لازم است طبق دستورالعمل سازنده (دفترچه راهنمای نصب)، فریم و پایه‌های کابین دوش را مونتاژ کنید. برای این‌کار لازم است از پیچ و مهره‌های مناسب و آچار فرانسه برای اتصال قطعات استفاده نمایید.
 • فریم و پایه‌های مونتاژ شده را به درستی و دقیق در محل نصب قرار داده و با استفاده از از پیچ و رولپلاک، فریم‌ها را به دیوار اتصال دهید.
 • توسط تراز دستی یا شاقول، تراز بودن و صاف بودن فریم و پایه‌ها را بررسی کنید.
نصب فریم و پایه های کابین
مشخص کردن محل دقیق نصب کابین دوش

نصب دیواره ها و درب کابین

اگر قصد نصب دیواره ها و درب شیشه ای کابین دوش را دارید به شکل زیر عمل کنید:

 • با توجه به دفترچه راهنمای نصب، پنل‌های شیشه‌ای دیواره کابین دوش را با استفاده از یراق آلات مناسب مونتاژ و آماده نصب کنید.
 • در صورتی که کابین دوش شما بدون سینی است، در این مرحله بایستی پنل‌های دیواره را یک به یک و با احتیاط به فریم‌های نصب شده بر روی دیوار اتصال دهید.
 • با توجه به اینکه نوع درب کابین شیشه‌ای شما به صورت لولایی یا ریلی، لازم است از لولا یا ریل و دیگر یراق آلات، برای اتصال درب‌ها استفاده نمایید.
 • زمانی که ریل یا لولا را در محل مناسب (روی زمین و با توجه به پنل‌های دیواره) نصب کردید، می‌توانید درب‌ کابین را متصل کنید.

نکته: درب‌های کابین دوش را طوری تنظیم کنید که صاف و بدون اصطکاک باز و بسته شوند. به کمک تراز، می‌توانید این مساله را بررسی نمایید. حتما از درزگیرها برای آب‌بندی درب‌ها و دیواره‌ها استفاده نمایید.

نصب دیواره ها و درب کابین
نصب دیواره‌های شیشه‌ای و درب کابین

نصب سینی دوش و شیرآلات

برای نصب سینی دوش و شیرآلات حمام شیشه ای طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • در صورتی که کابین دوش، دارای سینی است، می‌بایست ابتدا سینی دوش را در محلی که اندازه گیره شده به درستی قرار دهید. با استفاده از تراز اطمینان حاصل کنید که سینی از هر طرف تراز است.
 • لوله رابط خروجی فاضلاب سینی کابین را به لوله فاضلاب حمام متصل نمایید. در نهایت نیز توسط چسب سیلیکون یا درزگیر، آب‌بندی اتصالات لوله‌ها را انجام دهید.
 • براکت‌های عمودی (فریم‌ها و پایه‌ها) محفظه دوش را در جای خود روی سینی قرار داده و با استفاده از پیچ به دیوار ثابت نمایید.
 • پنل‌های شیشه‌ای دیواره را با استفاده از یراق آلات و پیچ و مهره مناسب به سینی وصل کنید.
 • شیرآلات موجود را هم در دیواره پشتی کابین دوش نصب نمایید. در این بین نصب درزگیرهای آب‌بندی پنل‌های دیواره را نیز فراموش نکنید.
 • ریل‌های مربوط به درب‌های کابین دوش را نصب کنید، سپس درب‌ها را یکی یکی روی ریل قرار داده و فشار دهید تا سر جای خود محکم شوند.
 • در آخر کار حتماً با استفاده از شاقول، تراز بودن درب‌های کابین را بررسی نمایید تا در باز و بسته شدن مشکلی وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کابین دوش مطابق نیازهای شما

نصب سینی دوش و شیرآلات
نصب سینی دوش و شیرآلات

نصب جکوزی، سونا بخار و سایر تجهیزات (در صورت وجود)

 اگر کابین دوش شما دارای جکوزی، سونا بخار یا سایر تجهیزات جانبی است، بایستی آن‌ها را نیز مطابق با دفترچه راهنما، نصب کنید. طی نصب این موارد، ممکن است نیاز به لوله کشی، سیم کشی و اتصالات الکتریکی باشد. (پيشنهاد می‌شود برای نصب این تجهیزات از یک متخصص برق یا لوله کش كاربلد، کمک بگیرید)

آب بندی و درزگیری نهایی

آب بندی و درزگیری نهایی کابین دوش، آخرین مرحله از نصب کابین دوش شیشه‌ای است که برای جلوگیری از نشتی آب به بیرون کابین، حفظ رطوبت مناسب در حمام و جلوگیری از آسیب به دیوارها و کف حمام انجام می‌شود. برای انجام آب بندی و درزگیری نهایی، لازم مراحل زیر را طی کنید:

 • کابین دوش را به خوبی تمیز کنید. نباید هیچ گونه گرد و غبار، چربی و کثیفی وجود داشته باشد. زیرا این موارد، عملکرد درست چسب سیلیکون را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 • دقت کنید که سطوح موجود، کاملا خشک باشند.
 • به کمک گان مخصوص، یک لایه نازک از چسب سیلیکون را به طور یکنواخت در امتداد لبه‌های محل نصب (جایی که کابین دوش با دیوار یا کف حمام برخورد می‌کند) بزنید.
 • با استفاده از انگشت خود (که لازم است مرطوب باشد) یا یک کاردک، چسب سیلیکون را صاف و یکنواخت کنید.
 • دقت کنید که گوشه‌ها هم به خوبی توسط چسب سیلیکون پر شده و آب بندی شود.
 • در انتها با استفاده از الکل سفید و یک دستمال تمیز، سیلیکون اضافه را از روی سطوح مجاور را پاک نمایید. ( به جای این کار می‌توانید قبل از زدن چسب سیلیکون، اطراف محل درزگیری را با استفاده از چسب کاغذی بپوشانید و پس از اتمام کار آن را جدا کنید)

نکته: ممکن است فرایند خشک شدن چسب عایق‌بندی و آب‌بندی، 24 تا 48 ساعت، طول بکشد. در این مدت نباید از کابین دوش استفاده شود. پس از خشک شدن کامل چسب درزگیر، لازم است کابین دوش را از نظر وجود هرگونه نشتی آب بررسی نمایید. در صورت مشاهده هرگونه درز یا شکاف، مجدداً آن‌ محل را آب‌بندی کنید.

آب بندی و درزگیری نهایی
آب بندی و درزگیری نهایی

نکات مهم در نصب کابین دوش شیشه ای

نصب کابین دوش شیشه‌ای نیازمند دقت، ظرافت و مهارت است و بایستی توسط فردی مجرب و با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب انجام شود. عدم توجه به نکات ایمنی و فنی در مراحل نصب می‌تواند منجر به آسیب دیدن افراد، خسارات مالی و عملکرد نامناسب کابین دوش در درازمدت گردد. در ادامه شما را با هشت نکته کلیدی که در هنگام نصب کابین دوش باید به آن‌ها توجه ویژه ای شود، آشنا خواهیم کرد.

رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات مناسب

توصیه می‌شود در حین فرایند نصب کابین دوش شیشه‌ای، از دستکش، عینک و ماسک ایمنی مناسب استفاده کنید تا خود را در برابر آسیب‌های احتمالی مثل: بریدگی با شیشه یا استنشاق گرد و غبار محافظت نمایید. همان طور که در ابتدای این مطلب گفته شد، برای انجام مراحل نصب بایستی ابزار و تجهیزات مناسب مانند: مته، دریل، پیچ گوشتی، آچار فرانسه، متر، تراز، ابزار مخصوص برش شیشه، چسب سیلیکونی و… را در اختیار داشته باشید.

دقت در اندازه گیری و برش شیشه ها

قبل از برش دادن شیشه‌ها، ابعاد دقیق محل نصب را با استفاده از متر به دقت اندازه گیری کنید. سپس با استفاده از ابزار مخصوص، شیشه‌ها را با دقت و ظرافت برش دهید. در انتها نیز با سمباده زدن لبه‌های برش خورده، حالت تیز و برنده بودن شیشه را از بین ببرید.

استفاده از ابزار و یراق آلات باکیفیت

حتما از یراق آلات و اتصالات باکیفیت و مرغوب که مخصوص کابین دوش شیشه‌ای مد نظر شما طراحی شده‌اند، استفاده نمایید. همچنین واشرها و درزگیرهای باکیفیت و پیچ و مهره‌های مناسب با اندازه صحیح را به کار ببرید.

آب بندی صحیح و کامل برای جلوگیری از نشتی

دقت داشته باشید که تمام درزها و اتصالات با استفاده از چسب سیلیکون ضد آب به طور صحیح آب‌بندی شوند تا از نشتی آب به بيرون کابین دوش و آسيب‌های احتمالی ديگر جلوگيری به عمل آید. همچنین اجازه دهید درزگیر یا هر چسب مخصوصی که استفاده کرده‌اید به طور کامل طبق دستورالعمل سازنده خشک شود.

رعایت دستورالعمل های سازنده

قبل از شروع مراحل نصب، حتما دستورالعمل‌های سازنده کابین دوش را مطالعه نمایید و مراحل نصب را به ترتیب و با دقت انجام دهید.

چرا باید برای نصب کابین دوش شیشه ای از دیگران کمک بگیریم؟

به چند دلیل زیر بهتر است در نصب کابین دوش شیشه‌ای از دیگران یا نصابان باتجربه و ماهر کمک بگیرید:

 • خودتان تجربه یا مهارت کافی را ندارید.
 • نصابان مجرب دارای دانش و مهارت لازم برای نصب اصولی و صحیح کابین دوش شیشه ای هستند.
 • نصابان باتجربه و حرفه‌ای از تجهیزات و ابزار مناسب استفاده می‌نماید و با رعایت نکات ایمنی، از سلامت خود و دیگران محافظت می‌کنند.
 • نصب کابین دوش شیشه‌ای، فرایندی زمان‌بر و تا حدودی پیچیده است که می‌تواند برای شما به تنهایی خسته کننده باشد. علاوه بر آن با کمک گرفتن از دیگران به ویژه افراد کاربلد، در وقت و هزینه خود صرفه جویی می‌کنید.
 • با سپردن نصب کابین دوش شیشه ای به یک نصاب مجرب، می‌توانید از عملکرد صحیح و بدون مشکل آن در درازمدت اطمینان حاصل نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله، تمام مراحل نصب کابین دوش شیشه‌ای را گام به گام آموزش دادیم. همچنین نکات لازم و ضروری این فرایند را بیان کردیم. با این حال پیشنهاد می‌کنیم برای نصب اصولی، ایمن و بدون دردسر کابین دوش شیشه ای خود، از خدمات شرکت تتراجام استفاده نمایید.

ما حمام شیشه ای، با کیفیت بالا و طرح دلخواه شما را به زیبایی در محل مدنظر شما نصب می نماییم. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

شرکت شیشه رنگی تتراجام

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *