نکات مهم و راهنمای خرید کابین دوش حمام

استفاده از کابین دوش برای حمام، در دکوراسیون امروزی یک انتخاب هوشمندانه است که در درجه اول باعث استفاده بهینه از فضای حمام می‌شود. با وجود کابین دوش؛ دیوارها، کف حمام، وسایل و لوازم موجود در فضای حمام از آسیب‌های ناشی از رطوبت و پاشیدن آب در امان می‌مانند و تمیزکاری راحت‌تر است. کابین دوش همچنین یک فضای مدرن، شیک و زیبا را برای حمام شما به وجود می‌آورد.

انواع مختلفی از کابین‌های دوش با طرح‌ها و قیمت‌های متنوع در بازار موجود می‌باشند. با وجود این همه تنوع، امکان دارد در انتخاب خود کمی گمراه شوید و برایتان سوال شود که کدام مدل برای حمام شما بهترین گزینه است؟ از همین رو، قصد داریم در این مقاله نکاتی را به عنوان راهنمای خرید کابین دوش، برایتان مطرح کنیم تا بتوانید انتخابی صحیح و بدون نقص داشته باشید.

راهنمای خرید کابین دوش مناسب

برای انتخاب کابین دوش مناسب لازم است به چند نکته اساسی و مهم، قبل از خرید توجه شود. در ادامه هر یک از این نکات را خدمت شما شرح خواهیم داد (مواردی که ذکر خواهیم کرد، به نوعی راهنمای خرید کابین دوش برای شما خواهند بود).

فضای حمام و انتخاب کابین دوش با ابعاد مناسب

ابتدایی‌ترین و مهم ترین گزینه‌ای که قبل از خرید کابین دوش بایستی در نظر گرفته شود، فضای موجود در حمام است. توجه به ابعاد و ارتفاع محل قرارگیری کابین دوش باعث می‌شود شما بتوانید بهترین کابین دوش را نسبت با فضای موجود انتخاب نمایید. مثلا اگر فضای حمام شما کوچک است، قطعاً انتخاب یک کابین دوش با ابعاد کوچک‌تر، باعث استفاده بهینه از فضای حمام می‌شود.

موقعیت قرار گیری دیوارها

قبل از انتخاب کابین دوش حمام، تصمیم گیری در مورد موقعیت دیوارها، بسیار مهم است. زیرا تعیین کننده نوع و ابعاد کابین دوش و تعداد درهای مورد نیاز خواهد بود. توجه داشته باشید که، موقعیت دیوارها باید با توجه به ارتفاع و ابعاد کلی فضای حمام انتخاب شود تا تعادل و هماهنگی در دکوراسیون داخلی به وجود آید و استفاده از کابین دوش راحت و عملی باشد.

جنس و ضخامت شیشه کابین دوش

یکی دیگر از مواردی که بایستی آن را در لیست راهنمای خرید کابین دوش بگنجانید، جنس و ضخامت شیشه کابین دوش می‌باشد. شیشه‌های کابین دوش باید از جنس با کیفیت و مقاوم در برابر ضربه باشند تا ایمنی و دوام لازم را فراهم کنند. شما می توانید بر حسب سلیقه از شیشه رنگی نیز در حمام شیشه ای خود استفاده کنید.

درجه اول، پیشنهاد می‌شود کابین‌هایی که از شیشه سکوریت (ضد شکسته) ساخته می‌شوند را انتخاب نمایید. زیرا دارای ایمنی بالا در برابر ضربه هستند. علاوه بر این، انتخاب شیشه‌های کابین دوش با ضخامت 8 تا 10 میلیمتر باعث دوام و استحکام بیشتری می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که شیشه‌های ضخیم‌تر، چون سنگین هستند، به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در این بین، شیشه‌های کابین دوش با مدل منحنی نیز می‌توانند انتخاب خوبی باشند، این نوع شیشه‌ها معمولاً ضخامت کمتری داشته و نیاز به مراقبت کمتری دارند.

نوع درب

برای درب‌های کابین دوش غالباً از دو نوع متداول: لولایی و ریلی (کشویی) استفاده می‌شود. البته درب‌های تاشو (سه لته) و اتوبوسی (آکاردئونی) نیز وجود دارند که آنچنان محبوب نیستند و در موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا زمانی که فضای کافی برای درب‌های لولایی یا ریلی موجود نباشد یا عرض قابل اجرای درب شیشه ای بین 90 تا 120 سانتیمتر باشد، درب سه لته يا آكاردئوني می‌تواند به كار رود.

لولایی

درب لولایی کابین دوش نوع سنتی تری نسبت به درب‌ ریلی است. به سمت بیرون باز می‌شود. معمولاً برای فضاهای بزرگ کاربرد دارد (با توجه به نوع باز شدن درب بایستی فضای کافی برای آن موجود باشد). با توجه به اینکه امکان تجمع کپک و کف در قسمت لولاها وجود دارد، تمیز کردن این بخش از درب، می‌تواند کمی دشوار باشد.

درب لولایی کابین دوش
درب لولایی کابین دوش

کشویی (ریلی)

درب کشویی یا همان ریلی از محبوب ترین نوع درب‌هاست که برای کابین دوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب‌های ریلی (کشویی) با استفاده از یک سیستم ریل به صورت افقی (برای باز و بسته شدن) حرکت می‌کنند و عموماً برای کابین دوش‌های فریم‌دار اجرا می‌شوند. درب‌های کشویی از نظر عملکردی و ظاهری بسیار کارآمد و جذاب هستند و برای انواع فضاهای حمام (بخصوص فضای کوچک) مناسب می‌باشند. چراکه باز و بسته شدن این درب‌ها، هیچ محدودیتی در داخل کابین یا فضای کلی حمام به وجود نمی‌آورد.

کشویی (ریلی) کابین دوش
درب کشویی (ریلی) کابین دوش

انتخاب مدل کابین دوش شیشه ای

با در نظر گرفتن سبک حمام، اندازه حمام و سایر لوازم موجود در این فضا، می‌توانید از مدل‌های مربع، مستطیل‌، دایره‌ای یا منحی برای کابین دوش شیشه‌ای استفاده کنید. در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

مربع

کابین دوش مربع یک مدل شیک، جذاب و مدرن است که می‌توانید برای حمام یا سرویس بهداشتی خود آن را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که برای اجرای این مدل، بایستی فضای کافی در اختیار داشته باشید.

مستطیل

کابین دوش مستطیل نیز مانند نوع مربع، به طول و عرض کافی برای اجرا نیاز دارد. اگر این فضا را در اختیار دارید می‌توانید با قدرت انتخاب بیشتری مدل های متنوعی از کابین دوش مستطیلی را برگزیده و زیبایی و نظم خاصی به فضای حمام خود بدهید.

دایره ای یا منحنی

کابین دوش دایره‌ای یا منحنی انتخاب بسیار مناسبی برای فضاهای کوچک و کنج حمام است. شکل ربع دایره این نوع از کابین در کنار درب ریلی (کشویی) آن، سبب می‌شود فضای بسیار کمی اشغال شود. از همین رو نیز طرفداران زیادی دارد.

کابین دوش با سینی بهتر است یا بدون سینی؟

بسته به سلیقه خود می‌توانید کابین دوش را با سینی یا بدون سینی تهیه نمایید. اما اگر به دنبال راحتی و اطمینان در استفاده از کابین دوش هستید، خرید یک کابین دوش با سینی انتخاب بهتری به نظر می‌رسد. با توجه به اینکه سینی دوش به طور خاص برای هر محفظه دوش طراحی می‌شود، احتمال نشت آب نیز کاهش می‌یابد. همچنین نوع طراحی سطح سینی باعث تخلیه بهتر آب می‌گردد.

کابین دوش با سینی بهتر است یا بدون سینی
کابین دوش بدون سینی و کابین دوش با سینی

چه نوع کابین دوش برای حمام من مناسب است؟

برای انتخاب کابین دوش مناسب برای حمام خود، می‌بایست در وهله اول اندازه کابین دوش را با ابعاد حمام هماهنگ کنید و همچنین سبک و دکور را در نظر بگیرید.

برای حمام های کوچک

با توجه به توضیحاتی که به عنوان راهنمای خرید کابین دوش تا به اینجا خدمت شما ارائه دادیم، قطعا می‌توانید حدس بزنید که چه نوع از کابین دوش برای حمام های کوچک بهتر است. برای حمام‌های کوچک، کابین دوش با درب ریلی و پشتی شیشه‌ای می‌تواند بهترین انتخاب باشد. این نوع کابین به راحتی در گوشه‌های حمام جا می‌گیرد و با درب‌های شیشه‌ای منحنی، طراحی کارآمدی را به فضا می‌بخشد.

کابین دوش برای حمام های کوچک
کابین دوش منحنی مناسب برای حمام های کوچک

برای حمام های بزرگ و متوسط

برای حمام‌های بزرگ و متوسط، کابین دوش مستطیل و مربع شکل با پشت شیشه می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. شکل مستطیلی و مربعی در کابین دوش، فضای بیشتری به حمام شما می‌دهد. بسته به سلیقه شما هم با درب لولایی و هم ریلی می‌تواند طراحی و اجرا شود. با این نوع از کابین‌های دوش، یک حمام با دکوراسیون زیبا، ظریف و شیک در  اختیار خواهید داشت.

اگر یک فضای بزرگ با دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک در اختیار دارید، کابین دوش مستطیلی با خطوط کلاسیک و ظاهری کم نظیر، می‌تواند حمام شما را به یک فضای سنتی‌تر و دلپذیر تبدیل کند.

کابین دوش برای حمام های بزرگ و متوسط
کابین دوش مستطیلی برای حمام های بزرگ و متوسط

نکات مهم قبل از خرید

علاوه بر نکاتی که بالاتر به عنوان راهنمای خرید کابین دوش برایتان گفتیم، توجه به موارد زیر نیز مهم بوده و رعایت آن‌ها سبب می‌شود در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بودجه

قبل از تهیه دوش کابین، بهتر است مقدار بودجه خود را مشخص نمایید. سپس در بازه قیمت مد نظرتان به مقایسه انواع دوش‌های  کابین متناسب با فضای خود بپردازید. این کار به شما قدرت انتخاب یک محصول با کیفیت و در عین حال قیمت مناسب را می‌دهد. البته که شما با خواندن این راهنمای خرید کابین دوش می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

برند و گارانتی

مهم است که کابین دوش خود را از برند‌های معتبری که گارانتی و خدمات پس از فروش مناسبی ارائه می‌دهند، تهیه نمایید. این کار خیال شما را هم از لحاظ کیفیت راحت می‌کند و هم می‌توانید در صورت مشاهده هرگونه مشکلی، بدون صرف هزینه خاصی مساله را از طریق شرکت مربوط برطرف کنید.

نصب و راه اندازی

نصب و راه اندازی کابین دوش توسط یک تیم حرفه‌ای نیز از موارد مهم می‌باشد. نصب و راه اندازی نادرست کابین دوش ممکن است شما را درگیر مشکلاتی از قبیل نشتی آب از کابین دوش به بخش های دیگر کند.

جمع‌بندی

استفاده از کابین دوش به جای دوش‌های سنتی، فضایی شیک، مدرن و زیبا را برای حمام شما به ارمغان می آورد. باعث استفاده بهینه از فضای حمام شده و تمیزکاری را هم راحت‌تر می‌کند. دیوارها، سقف، وسایل و لوازم موجود در حمام نیز از رطوبت و پاشیدن آب در امان مانده و آسیب نمی‌بینند. البته همه این‌ها در گرو انتخاب یک کابین دوش مناسب هستند. در همین راستا، طی این مقاله نکاتی را به عنوان راهنمای خرید کابین دوش بیان کردیم و امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

شرکت شیشه رنگی تتراجام

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *