شیشه هوشمند یا اسمارت (SMART) به شیشه هایی اطلاق می شود که فناوری های پیش رفته در تولید آن ها بکار رفته است. هدف اصلی از تولید این شیشه کنترل میزان نور، گرما و گرد و غبار است. این شیشه ها از شفاف به مات قابل تغییر هستند و این تغییر باعث حذف طول موج های مختلف می شود. این خواص در انواع شیشه شیشه به وسیله نور، گرما یا الکتریسیته قابل تنظیم است و می تواند کاربرد های بسیار فراوانی داشته باشد. همانند پارتیشن شیشه ای ، از شیشه های هوشمند نیز در اداره ها و مکان های رسمی به وفور استفاده می شود.

نصب شیشه هوشمند یا اسمارت در یک محیط اداری
نصب و اجرا انواع شیشه هوشمند توسط تتراجام

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه هوشمند به نوعی از شیشه های جدید گفته می شود که با استفاده از تکنولوژی های بپیشرفته قابلیت کنترل میزان جذب نور را دارد. به عنوان مثال، یک نوع از این شیشه ها، شیشه های آفتابگیر هستند. شیشه های اسمارت می توانند گرمای مزاحم نور خورشید و طول موج های مضر را حذف و از ایجاد بیماری های پوستی جلوگیری کنند. در نمای خارجی ساختمان از این شیشه استفاده می شود و سپس میزان نور وردی به خانه کاملاً قابل کنترل است. فناوری نانو این امکان را به ما داده تا با افزودن فیلترهایی، بعضی از طول موج های مضر را حذف کنیم.

طراحی و اجرا انواع شیشه هوشمند در یک مکان اداری
تنوع زیاد در مدل های شیشه هوشمند

انواع شیشه هوشمند

شیشه اسمارت همانند شیشه رنگی انواع مختلفی دارد و می توان از آن در مکان های مختلفی استفاده کرد. در ادامه این مبحث، به معرفی انواع شیشه های هوشمند پرداخته و مشخصات هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. شیشه هوشمند الکتروکرومیک

همانطور که از نام آن مشخص است، این دستگاه‌ ها در پاسخ به الکتریسیته، خواص شیشه را تغییر می‌دهند و بنابراین میزان نور و گرمای منتقل شده را کنترل می‌کنند. هنگامی که سطح مورد نظر از ماتی تنظیم شد، دیگر نیازی به برق برای حفظ آن نیست. این تغییر به کندی اتفاق می‌افتد، اما تنظیمات را می‌توان بر اساس اولویت کاربر تنظیم کرد. پنجره‌های ساختمان‌ها، آینه‌های دید عقب و ویترین موزه‌ها نمونه‌هایی از نحوه استفاده از شیشه‌ های هوشمند الکتروکرومیک هستند. یکی از اشکالات این فناوری این است که ممکن است بر دوام شیشه تأثیر بگذارد.

نمونه شیشه هوشمند فتوکرومیک در یک محیط اداری
شیشه اسمارت مدل فتوکرومیک

2. شیشه اسمارت با رنگ پنجره فتوکرومیک

مانند شیشه هوشمند الکتروکرومیک، انتقال نور از طریق شیشه فتوکرومیک تحت تأثیر یک منبع خارجی قرار می گیرد، فقط این بار تابش اشعه ماوراء بنفش است (به طور کلی، اما می تواند تحت تأثیر هر نوری با شدت کافی قرار گیرد). با این حال، برخلاف شیشه الکتروکرومیک، با تغییر منبع نور اعمال شده، شفافیت تغییر می کند. این فناوری معمولاً در لنزهای نوری دیده می‌شود که در خارج از منزل جلوی نور خورشید را می‌گیرند اما در غیر این صورت شفاف می‌مانند.

3. شیشه اسنارت ترموکرومیک

همانطور که ممکن است حدس بزنید، شفافیت شیشه هوشمند ترموکرومیک با اعمال گرما تغییر می کند. این تغییر زمانی اتفاق می‌افتد که دمای خارجی از دمای انتقال بالاتر می‌رود و فیلتر ترموکرومیک روی شیشه فعال می‌شود و تنها در چند دقیقه رنگ پنجره را تغییر می‌دهد. این فناوری نور، گرما و تابش خیره کننده را مسدود می کند و در عین حال دید شفاف را از طریق شیشه حفظ می کند.

نمونه شیشه هوشمند معلق
نمونه شیشه هوشمند مدل معلق

4. شیشه های اسمارت معلق

برای شفافیت، نانو ذرات روی این نوع شیشه های هوشمند به طور تصادفی سازماندهی شده اند تا نور را مسدود و جذب کنند. هنگامی که الکتریسیته اعمال می شود، ذرات معلق در یک راستا قرار می گیرند تا نور از آن عبور کند. مقدار نور مجاز برای عبور بستگی به واریانس ولتاژ دارد و کنترل کامل را به کاربر می دهد. با شیشه هوشمند قابل تعویض الکتریکی، ولتاژ را می توان از طریق حسگرهای نوری، آشکارسازهای حرکت، اپلیکیشن ها، ادغام با سیستم های کامپیوتری، یا دستگیره ها و سوئیچ ها کنترل کرد.

5. شیشه اسمارت Micro-Blind

با این نوع شیشه هوشمند، می توان پرده های میکرو – پرده های فلزی نازک و نورد شده – روی شیشه را با برق کنترل کرد. هنگامی که ولتاژ وجود ندارد، پرده ها رول می شوند و نور می تواند از آن عبور کند. هنگامی که الکتریسیته اعمال می شود، یک میدان الکتریکی بین شیشه و پرده ها ایجاد می شود که باعث می شود پرده ها باز شوند و صاف شوند تا نور را مسدود کنند. این نوع شیشه‌ های هوشمند سطحی از حریم خصوصی را نیز فراهم می‌کنند و می‌توانند درست مانند پرده‌های معمولی برای کنترل نور و تنظیمات حریم خصوصی تنظیم شوند.

نصب اجرا شیشه اسمارت کریستال مایع تتراجام
شیشه اسمارت مدل کریستال مایع

6. شیشه اسمارت کریستال مایع

شیشه هوشمند کریستال مایع محلول روی پلیمر یا شیشه در این فناوری قرار گرفته و قطرات را در سراسر پلیمر یا ورق شیشه تشکیل می دهند، زیرا کریستال ها با مواد دیگر سازگار نیستند. این قطرات نور را پراکنده می کنند و شیشه را شیری رنگ می کنند. هنگامی که الکتریسیته اعمال می شود، کریستال های مایع در یک راستا قرار می گیرند و به نور اجازه عبور می دهند، مانند شیشه ذرات معلق. این نوع شیشه‌ های هوشمند معمولاً در حمام‌ ها، اتاق‌ های کنفرانس و بخش‌های ICU بیمارستان‌ها برای کنترل حریم خصوصی استفاده می‌شوند.

نصب شیشه هوشمند در یک مکان اداری
از شیشه هوشمند در چه مکان هایی استفاده می کنند؟

کاربرد شیشه اسمارت

شیشه هوشمند می توانند کاربردی بسیار فراتر از حد انتظار داشته باشند! این شیشه ها در مدیریت کردن مصرف انرژی بسیار موثر هستند. همچنین می توانند شرایط زندگی مدرن را فراهم کنند. این شیشه ها با فرآیند های مختلف تولید می شوند و در ادامه مطلب کاربرد های رایج این شیشه ها را بررسی خواهیم کرد:

  • اجرای دکوراسیون شیشه ای از جمله کاربردها بسیار مفید این شیشه هوشمند است. از این شیشه ها برای مکان هایی چون حمام، اتاق و پارتیشن بندی های مختلف استفاده می شود. با تغییر حالت این شیشه ها از شفاف به مات می توان حریم خصوصی را کامل حفظ کرد. این شیشه ها در منازل، ادارات و دفاتر کاری بسیار پر مصرف هستند و می توانند زیبایی محیط را دو چندان کنند. با استفاده از این شیشه ها هر زمان که دوست داشته باشید می توانید شیشه ها را مات کنید یا به حالت قبل برگردانید.
استفاده از شیشه اسمارت در مکان های عمومی و رسمی
شیشه اسمارت چه کاربرد هایی دارد؟
  • ساخت درب و پنجره از کاربردهای بسیار مهم این شیشه هوشمند است. این شیشه های هوشمند به دلیل اینکه عایق خوبی برای صدا، گرد و غبار و نور است می تواند بهترین انتخاب برای ساخت درب و پنجره باشد. شما می توانید از قابلیت تنظیم مات و شفاف بودن این شیشه ها استفاده کنید و کاملاً میزان نور ورودی را کنترل کنید.
  • شیشه های هوشمند و کاربرد امنیتی این شیشه ها می تواند بسیار مفید واقع شود. این شیشه ها از لحاظ امنیت چندین درجه از شیشه های معمولی بالاتر هستند و می توانند امنیت بسیار بالایی را ایجاد کنند. از این شیشه ها برای حفظ امنیت در طلا فروشی، صرافی ها و محل هایی که برای نگه داری اشیا قیمتی در نظر گرفته شده استفاده می شود. استفاده از شیشه های هوشمند در این مکان ها می تواند امکان کنترل مات کردن در زمان هایی که نیاز است را بدست گرفت و با این کار آثار قیمتی را حفظ کرد. با حفظ اشعه های UV می توان از آسیب رسیدن به اشیاء قیمتی جلوگیری کرد.

نمونه کار های تتراجام

کارخانه فولاد یزد

پروژه هروی

شرکت بهسا

پروژه پالادیوم

پروژه ساقدوش

شرکت فولاد یزد

پروژه پاسداران

پروژه پاسداران 2

بیمارستان محب مهر

  • ایجاد کردن حریم خصوصی با نصب شیشه هوشمند از جمله کاربردهای این شیشه ها است. در محل هایی مانند اتاق جراحی، کلینیک ها، اتاق بیماران و … برای این که به توان یک محیط کاملاً آرام و پوشیده را فراهم کرد استفاده از این شیشه ها بسیار مفید است. در این محیط ها تمیز و ضد عفونی کردن شیشه از پرده خیلی راحت تر است. به همین دلیل برای مراکز درمانی استفاده از شیشه های هوشمند گزینه بسیار مناسبی است.
  • شیشه های هوشمند و تبلیغات. استفاده از شیشه های هوشمند در بحث تبلیغات از جمله مهم ترین قابلیت این شیشه ها است. شیشه های اسمارت در مراکز تفریحی، تجاری بزرگ به عنوان یک صفحه نمایش بزرگ قابلیت استفاده دارند.
  • کاربرد آموزشی شیشه های هوشمند در مراکز علمی. بعضی از انواع این شیشه ها قابلیت کنترل صفحه را دارند و مجهز به تاچ اسکرین هستند که در دانشگاه ها و مراکز علمی برای پخش مطالب و کنفرانس ها استفاده می شود. این شیشه ها در حالت مالت می تواند به وایت برد تبدیل شود.
  • پارتیشن بندی. برای فضا های بزرگ پارتیشن بندی به روش های مختلف مخصوصاً استفاده از شیشه های هوشمند وجود دارد. برای فضا های کوچک پارتیشن بندی با استفاده از شیشه های هوشمند بسیار مناسب تر است زیرا این شیشه ها فضا را کوچک تر نشان نمی دهند.
مقایسه دو مکان دارای شیشه هوشمند و دارای شیشه معمولی
مزایا نصب و اجرا شیشه هوشمند توسط تتراجام

مزایا شیشه اسمارت

شیشه هوشمند به دلیل تکنولوژی پیشرفته ای که در آن به کار رفته قابلیت های بسیار منحصر به فردی دارد. با تنظیم میزان مات بودن و شفاف بودن شیشه می توانیم از ورود اشعه های مضر نور جلوگیری کنیم. این شیشه های عایق بسیار خوبی در مقابل آلودگی های صوتی هستند. استفاده از این شیشه ها از ایجاد مزاحمت و انتشار صدا به خوبی جلوگیری می کند. برای بر قراری امنیت جلسات اداری استفاده از این نوع شیشه توصیه می شود.

ویدئو زیر، نصب و اجرا شیشه هوشمند لمینت توسط تتراجام را نشان می دهد.

استفاده از شیشه هوشمند در صرفه جویی انرژی بسیار موثر است. ایمنی این نوع از شیشه ها به دلیل قابلیت کنترل مات و شفاف سازی به دست انسان بسیار بالا است و در مواردی مانند طلا فروشی ها و موزها با مات کردن می توان از اشیا مراقبت کرد. کاربردهای بی شمار این شیشه ها از مزایای این شیشه است. بسیار ممکن است اتفاق بی افتد که یک شی با شیشه برخورد کند. در شیشه های هوشمند تحمل ضربه و فشار بسیار زیاد است.

اگر به شیشه های هوشمند ضربه خیلی سنگینی وارد شود؛ شیشه به صورت یک پارچه می شکند و امنیت افراد به خطر نمی افتد. تغییر سرعت از حالت مات به شفاف در این شیشه ها سریع انجام می شود و این قابلیت برای دفاتر کار و حمام و … بسیار مفید است. نگهداری از این شیشه ها بسیار راحت است. تعدادی از این شیشه ها که در نما استفاده می شوند قابلیت تمیز شوندگی دارند و نیازی به تمیز کردن آن با شرایط سخت نیست. قابلیت کنترل خاموش روشن شدن با یک کلید برق از جمله مزایای این شیشه ها است.

شیشه هوشمند به رنگ آبی در یک نمایشگاه
شیشه هوشمند چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های شیشه اسمارت  از نظر جنس و سایز

شیشه های هوشمند با عرض های از 120 سانتی متر تا عرض 180 سانتی متر موجود هستند. این شیشه ها با طول های بسیار متغیر تولید می شوند. اکنون بزرگ ترین رول موجود از شیشه هوشمند با 185 سانتی متر در ایران موجود است که از یک شرکت تایوانی به ایران وارد می شود. این شیشه ها را شما می توانید با عرض های موجود و در طول های مختلف سفارش دهید.

 تفاوت شیشه اسمارت خارجی و ایرانی

کیفیت شیشه های ایرانی و خارجی با یک دیگر متفاوت هستند و شیشه های خارجی در عرض های بزرگ تر نیز تولید می شوند. شیشه هوشمند بنا بر کیفیت، قابلیت ها و دیگر ویژگی ها، قیمت های بسیار متنوعی دارند. این شیشه ها در ابتدا هزینه خیلی بیشتری برای تهیه نسبت به شیشه های عادی نیاز دارند ولی در نهایت این هزینه با صرفه جویی که در مصرف انرژی اتفاق می افتد قابل جبران است. امکانات این شیشه ها کمک می کند تا فضا های امن و شیک را در منازل، محل کار و … پیاده سازی کنیم.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

09125098986 02122975004

 

 قیمت و هزینه نصب شیشه هوشمند

قیمت هر نوع از شیشه اسمارت با توجه به نوع و عملکرد ان متفاوت است. به طور مثال قیمت شیشه تمیز شونده که در نمای ساختمان به کار می رود با شیشه کروماتیک متفاوت است. قیمت این شیشه با توجه به متر مربع و تجهیزات مورد نیاز تعیین می شود. دیمر، ریموت، قابلیت اتصال گوشی و ساعت هوشمند با شیشه و… بر قیمت شیشه تاثیر زیادی می گذارد. هزینه نصب شیشه هوشمند کاملاً بر اساس موقعیت و شرایط و امکانات مورد نیاز تامین می شود. یکی از ملاک ها در تعیین قیمت نصب، متراژ شیشه، نصب قابلیت های هوشمند اضافی و …. است.

خدمات دیگر تتراجام

خرید شیشه اسمارت

در استفاده از این شیشه های هوشمند بهترین کار استفاده از یک تیم متخصص برای خرید و نصب شیشه ها است. هزینه این شیشه ها به نسبت شیشه های عادی بالاتر است بنابراین اگر نصب توسط یک تیم متخصص انجام شود امکان هدر رفت هزینه بسیار کم می شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که نه تنها نصب شیشه هوشمند بسیار مهم است بلکه نصب دیگر سازه های شیشه ای نظیر هندریل شیشه ای، پارتیشن شیشه ای و … نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

جمع بندی

شیشه هوشمند یک نوع فناوری نوین است که در طراحی و توسعه ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع شیشه با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، قابلیت تغییر شفافیت و ویژگی‌های دیگر را فراهم می‌کند. در جمع‌بندی مقاله مربوط به شیشه اسمارت، مهمترین نکات به شرح زیر است:

شیشه اسمارت یک نوآوری فناورانه است که در صنعت ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع شیشه دارای ویژگی تغییر شفافیت می‌باشد که توسط فناوری‌های پیشرفته ممکن می‌شود. از مزایای این شیشه می‌توان به کنترل نور، حفاظت از حرارت، و افزایش کارایی انرژی اشاره کرد.

شیشه هوشمند در افزایش بهره‌وری ساختمان‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. این تکنولوژی قابلیت تنظیم شدن به صورت دستی یا خودکار را داراست، که این امکان را به مالکان ساختمان می‌دهد تا به بهترین نحو از نور طبیعی و انرژی خورشیدی بهره ببرند.

علاوه بر این، شیشه هوشمند در کاهش مصرف انرژی ساختمان‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند و به عنوان یک پوسته هوشمند، می‌تواند در بهبود انرژی‌های تجدیدپذیر مانند سلول‌های خورشیدی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت، این فناوری نه تنها به بهبود شرایط زندگی در داخل ساختمان‌ها کمک می‌کند بلکه نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست و کاهش اثرات منفی ساختمان‌ها بر طبیعت دارد.

 

شرکت شیشه تتراجام

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *