به دنیای شیشه خم خوش آمدید. فناوری امروزی به ما اجازه می دهد تا به فراتر از محدودیت های شناخته شده برویم. نوآفرینی را مطالعه کنیم و طرح هایی را ارائه دهیم که زندگی را دگرگون می سازند. یکی از نمونه های جذاب نقش فناوری در معماری، اشکال شیشه ای منحنی می باشند.

با توجه به آخرین ترندهای طراحی های معماری انواع شیشه، جهان برای شیشه های منحنی آماده است. بنابراین مخاطبان بیشتری به سمت این اشکال خمیده جذب می شوند. امروزی بسیاری به دنبال آن هستند که شیشه های خمیده و اشکال نوآورانه را در ساختمان خود بگنجانند. به شیشه ای که به شکل محدب، مقعر یا منحنی خم شده باشد، شیشه خم می گویند. ویژگی های شیشه قوس دار در ادامه تشریح شده است.

تصویر یک میز ساخته شده با شیشه خم
فرایند تولید قوس دار چگونه است؟

روش خم کردن شیشه

قوس دار از نقطه نرم شدن خود عبور کرده و به واسطه روش های گوناگون اعم از خمش گرانشی آنیل شده یا عملیات حرارتی، به شکل منحنی در آمده است. در شیوه اول شیشه نرم شده را درون قالب می گذارند و پس از شکل گیری به آن اجازه می دهند تا خنک شود.

اگرچه این روش امکان ساخت اشکال زیادی را فراهم می آورد اما زمان بر بوده و نیاز به گرمایش طولانی تری دارد. در خمش عملیات حرارتی، بلافاصله پس از ایجاد انحنای مدنظر، قطعه برای افزایش استحکام به سرعت خنک می شود.

از جمله اساسی ترین معضلات این روش می توان به چگونگی جلوگیری از اعوجاج نوری ناشی از فرآیند تولید و همچنین محدودیت در ساخت اشکال استوانه ای و مقعر اشاره کرد. شیشه خم به معماران و طراحان آزادی عمل می دهد تا نماهای منحنی زیبایی را بسازند. هر گونه اشکال منحنی اعم از استوانه ای ساده تا اشکال سه بعدی را به واسطه آن می توان ایجاد کرد. تکنولوژی های خم کردن شیشه به سه حالت زیر است:

1. خمش و تمپر کردن

معمولا در فرآیند خمش و تمپر کردن شیش خم، نخست قطعه تا دمای 630 درجه سانتی گراد گرم می شود. سپس آن را به اندازه لازم خم می کنند. هرچند این سیستم ها اغلب فرم های استوانه ای تولید می نمایند اما ایجاد خمش دوطرفه کوچک به واسطه زاویه دادن به شیشه در طول فرآیند، غیرمعمول نیست.

نمونه کار های تتراجام

کارخانه فولاد یزد

پروژه هروی

شرکت بهسا

پروژه پالادیوم

پروژه ساقدوش

شرکت فولاد یزد

پروژه پاسداران

پروژه پاسداران 2

بیمارستان محب مهر

2. خمش داغ

در این تکنولوژی، سازنده به کمک قالب فرم دلخواه را به دست می آورد. شیشه و قالب تا دمای oC 580- 600 گرم می شوند. فرآیند خم شدن می تواند تنها به کمک گرانش یا با استفاده از پرس خمشی مکانیکی انجام گیرد. سپس اجازه می دهند شکل حاصل به آرامی سر شود تا از هر گونه کشش باقی مانده در آن جلوگیری به عمل آید.

3. خمش سرد

این شیوه از شیشه خم در دمای طبیعی کارخانه انجام می گیرد. خمش سرد را پس از تمپر کردن شیشه اجرا می کنند.

4. خمش لمینت

این شیوه ترکیبی از خمش سرد، گرم و لمینت می باشد.

تصویر یک میز خم شیشه ای
شیشه های خم، کاربرد های بسیار در دکوراسیون مدرن دارند.

موارد استفاده از قوس دار

از شیشه خم به دلایل زیبایی شناختی یا کاربردی استفاده می کنند. آنها در نمای آسمان خراش ها و سایر ساختمان ها، سر در مغازه ها و ویترین ها به کار می روند. همچنین در دکوراسیون داخلی نیز از قوس دار برای ویترین، درب حمام و فضاهای بسته، پانل های آسانسور و پارتیشن های اتاق بهره می برند.

شیشه خمیده کاربردهای معماری متعددی نظیر گنبد، سولاریوم، آکواریوم، طاق و درهای گردان را ارائه می دهد. استفاده از قوس دار یک جایگزین ایده آل و غیرمتعارف برای انواع سنتی می باشد.

شیشه خم از مزیت هایی نظیر سازگاری با محیط زیست، جلوه ظاهری و عایق حرارتی برخوردار است. سازگاری با محیط زیست به سبب قابلیت بازیافت مطرح می شود. به جای 95% از مواد خام می توان از شیشه بازیافتی استفاده کرد. به طور کلی به کار بردن شیشه به خصوص شیشه‌ رنگی منحنی در معماری، ترندی معاصر می باشد. بنابراین برای ایجاد ظاهری تمیز و مینیمال کاربرد دارد. شیشه در برابر گرما مقاومت داشته و قادر است گرما را به دام بیندازید. در نتیجه گزینه ای هوشمندانه برای فصول سرد به حساب می آید.

میز شیشه ساخته شده با شیشه منحنی
مدل های محبوب شیشه خمیده

مدل های پر استفاده شیشه خمیده

شکل خم شده را می توان در شیشه های با ضخامت 3 الی 19 میلی متر به دست آورد. از آنجایی که شیشه خم ها خمیده هستند، مستعد شکستگی بوده و باید با احتیاط زیادی با آنها رفتار کرد. در حین حمل و نقل و نصب نیز می بایست بسیار دقت کرد. به طور معمول هر تکه شیشه به صورت سفارشی ساخته می شود. سه مدل رایج آن عبارتند از:

1. قوس دار آنیل شده

از این مدل اغلب برای ویترین فروشگاه که ایمنی چندان ضرورت ندارد، استفاده می کنند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

09125098986 02122975004

 

2. شیشه خمیده لمینت

در این مدل یک لایه مازاد PVB در میان دو لایه شیشه قرار داده شده است. همین ویژگی، استحکام بالا را سبب گردیده است. حتی در صورت ترک خوردن، تکه ها نمی ریزند بلکه به کمک لایه PVB شیشه لمینت ، در جای خود ثابت باقی می مانند.

3. شیشه سکوریت خمیده

در فرآیند ساخت شیشه خم با استفاده از شیشه سکوریت ، پیش از خنک شدن، در راستای تمپر کردن آن اقدام می شود. به واسطه تنش های کششی و فشاری، استحکام زیادی به دست می آید. اگرچه در صورت شکستن به قطعات بسیار ریزی تبدیل شده و احتمال ریزش آنها، پراکنده شدن و آسیب به افراد وجود دارد.

خدمات دیگر تتراجام

قیمت و هزینه نصب شیشه خم

به طور کلی قیمت شیشه خم به دلیل نیاز به فرآیندهای تخصصی و زمان بر، از شیشه معمولی گران تر است. علاوه بر فرآیندهای ویژه پیش از آغاز تولید آن نیز، اندازه گیری های دقیقی باید صورت گیرد. قیمت همچنین به نوع شیشه نیز بستگی دارد. به طور حتم مدل های مقاوم تر مانند لمینت هزینه بیشتری را شامل می شوند.

ابعاد سفارشی نیز فاکتوری اثرگذار بر هزینه می باشد. ابعاد خیلی بزرگ یا خیلی کوچک و همچنین ایجاد سوراخ و غیره در شیشه دشوارتر بوده و هزینه بیشتری به دنبال دارند. از لحاظ نصب نیز بسته به موقعیت و ارتفاع محل و ابعاد کار، قیمت نهایی می تواند متغیر باشد. از آنجایی که حمل و نصب آن در مقایسه با شیشه معمولی سخت تر است، بنابراین هزینه بیشتر مورد انتظار است.

شرکت شیشه تتراجام

سوالات متداول

شیشه خم چگونه ساخته می شود؟

شیشه های خم، به روش های مختلفی ساخته می شوند. این روش ها عبارتند از: خمش و تمپر کردن، خمش داغ، خمش سرد و خمش لمینت.

از شیشه خم، بیشتر در کجاها استفاده می شود؟

از شیشه خم به دلایل زیبایی شناختی یا کاربردی استفاده می کنند. آنها در نمای آسمان خراش ها و سایر ساختمان ها، سر در مغازه ها و ویترین ها به کار می روند. همچنین در دکوراسیون داخلی نیز از این شیشه برای ویترین، کابین دوش ها، درب حمام و فضاهای بسته، پانل های آسانسور و پارتیشن های اتاق بهره می برند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *