وقتی صحبت از ایمنی و امنیت ساختمان می شود، پنجره ها و درهای شیشه ای یکی از نگرانی های اصلی هستند. از آنجایی که شیشه معمولی در برابر ضربه به راحتی می شکند، می تواند نقطه ضعف آن ها باشد و یا عامل خطر در شرایط آب و هوایی نامناسب باشد. حتی زمانی که انواع شیشه شکسته می شود و لبه های تیز روی آن ها باقی بماند، می تواند به اطرافیان آسیب برساند. خوشبختانه راه حل هایی برای تقویت پنجره ها و درهای شیشه ای و بهبود ایمنی آن ها وجود دارد. یکی از راه حل هایی که اغلب در دسترس است، استفاده از شیشه سکوریت یا شیشه نشکن می باشد.

تصویر تعدادی شیشه سکوریت برای خانه
سفارش و نصب انواع شیشه سکوریت توسط تتراجام

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه‌های معمولی ودوباره پخته شده می‌شکنند، به تکه‌های بسیار تیز و خطرناک تبدیل می‌شوند و لبه‌های ناهمواری در قاب پنجره ایجاد می کنند. قطعات شکسته در مجموع به عنوان اسپال نامیده می شوند. در آب و هوای نامساعد یا انفجار بمب، این قطعات تیز حتی در هوا پرتاب می شوند و به اطرافیان آسیب می‌رسانند. اسپال یکی از علل اصلی صدمات ناشی از انفجار بمب است. برای کاهش این آسیب‌ها، دانشمندان راهی برای تقویت شیشه‌های معمولی در فرآیند تولید به وسیله گرمای  شدید، به نام تمپرینگ، برای جلوگیری از پوسته شدن پیدا کردند.

نمونه کار های تتراجام

شرکت بهسا

پروژه هروی

پروژه پالادیوم

پروژه ساقدوش

پروژه پاسداران

پروژه پاسداران 2

بیمارستان محب مهر

طریقه ساخت و اجرا شیشه سکوریت

در ساخت شیشه نشکن، شیشه تا دمای شدید گرم می شود و سپس به سرعت از طریق انفجار هوا سرد می شود که باعث می شود لایه های بیرونی شیشه قبل از لایه های داخلی دوباره جامد شوند و همان طور که لایه های داخلی خنک می شوند، لایه های بیرونی را می کشند و کشش ایجاد می کنند و خواص شیشه را تغییر می دهند.  و در شیشه سکوریت  به جای اینکه به قطعات خطرناک تبدیل شود، هنگامی که خرد می شود، به مکعب های کوچک و ساده ای تبدیل می شود که برای کسانی که در اطراف هستند بسیار ایمن تر است.

مدل شیشه سکوریت شده روی یکدیگر
آیا استفاده از شیشه سکوریت به صرفه تر است یا شیشه معمولی؟

تفاوت بین شیشه نشکن شده و شیشه استاندارد چیست؟

تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی در نحوه پردازش آنها است. برای تولید هر شیشه، ماسه، خاکستر سودا و آهک با هم مخلوط می شوند و در دمای بسیار بالا ذوب می شوند. این مایع داغ با دمیدن، فشار دادن یا کشیدن به شیشه تبدیل می شود. فرآیند بازپخت یا خنک‌سازی آن مرحله ای است که تعیین می‌کند که شیشه‌ها سکوریت یا معمولی خواهند شد.

 • شیشه نشکن شده خیلی سریع خنک می شود، در حالی که شیشه معمولی به آهستگی خنک شود. خنک شدن سریع شیشه باعث استحکام بیشتر آن می شود، بنابراین می تواند حداقل چهار برابر فشار شیشه معمولی را تحمل کند. همچنین به شکستگی واکنش متفاوتی نشان می دهد.
 • یکی از بارزترین تفاوت های این دو نوع شیشه نحوه شکستن آنهاست. شیشه های استاندارد به تکه های تیز و بزرگ با شکل نامنظم تبدیل می شوند. از سوی دیگر، شیشه‌ سکوریت شده به قطعات کوچک و یکنواخت تبدیل می‌شوند که خطر آسیب کمتری را برای افراد دارد.
 • شیشه معمولی در ناحیه خاصی شکسته می شود و در نتیجه شکاف یا سوراخی در یک مکان ایجاد می شود. اما بقیه قسمت ها دست نخورده باقی می ماند. شیشه های سکوریت مقاوم تر در برابر ضربه هستند، اما به طور کامل شکسته می شوند و هیچ ناحیه دست نخورده ای باقی نمی گذارند. به همین دلیل، آن ها در برنامه هایی که ایمنی اهمیت دارد ترجیح داده می شوند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

09125098986 02122975004

 

 • شیشه استاندارد امنیت بیشتری را فراهم می کند، زیرا بخش هایی از یک شیشه می تواند حتی پس از شکستن بخش دیگری آسیب نبیند.
 • شیشه سکوریت نسبت به شیشه های تصفیه نشده در برابر حرارت و خش مقاوم تر است. با این حال، از نظر ظاهری، تفاوتی با شیشه معمولی ندارد. هر دو نوع شیشه در اندازه ها و ضخامت های مختلف ساخته می شوند و می توانند رنگی باشند.
 • شیشه معمولی را می توان به اندازه برش داد یا پس از پردازش به شکل فشرده کرد. در صورت نیاز، می توان لبه های آن را جلا داد یا سوراخ هایی در آن ایجاد کرد ولی درمورد شیشه نشکن این امکانات وجود ندارد. تلاش برای بریدن یا سوراخ کردن شیشه باعث شکسته شدن کامل آن می شود.
 • شیشه سکوریت مقاوم تر و الگوی شکست آن از شیشه های معمولی ایمن تر است.
 • در صنایعی مانند شیشه خودرو که به بالاترین درجه ایمنی نیاز دارند، از شیشه نشکن استفاده قرار می کنند.
ساخت و نصب شیشه سکوریت در طراحی هندریل شیشه ای
از شیشه ایمنی در مکان های مختلفی میتوان استفاده کرد.

از شیشه نشکن یا سکوریت در  چه مکان هایی استفاده می شود؟

در محیط های مسکونی و تجاری، موارد استفاده توصیه شده از شیشه سکوریت به شرح زیر است:

 • پنجره ها ی سکوریتی: شیشه نشکن، بسته به اندازه پنجره و نزدیکی آن به سطوح پیاده روی، در محیط های تجاری و تحت شرایط خاصی در مکان های مسکونی توصیه می شود.
 • درب های سکوریتی:  در هر گونه دری، کشویی یا دوتایی، باید بدون در نظر گرفتن اندازه از شیشه سکوریت استفاده کنید.
 • مناطق مرطوب: شیشه در مناطق مرطوب مانند درهای دوش در حمام ها و درها و پنجره های اطراف استخر و سونا به دلیل افزایش خطر سقوط باید از شیشه نشکنساخته شود.
اجرا شیشه سکوریت برای ایمنی در طراحی نرده شیشه ای
شیشه ایمنی کاربرد های مختلفی دارد که یکی از آن ها در طراحی نرده های شیشه ای می باشد.
 • نزدیک پله ها: قوانین ساختمانی ایجاب می کند که شیشه های نزدیک یا مجاور پله ها و شیشه های مورد استفاده برای ریل پله ها باید از نوعی شیشه ایمنی مانند شیشه سکوریت استفاده کنند. مراحل با سطوح شیشه ای نیز باید با استفاده از نوعی شیشه ایمنی انجام شود.
 • وسایل اشپزخانه هم می تواند سکوریت باشد؟ شیشه نشکنشده در اجاق‌ها، اجاق‌ها و سایر وسایل آشپزخانه که با مقادیر زیادی گرما در تماس هستند، استفاده می‌شود.
 • قطعات خودرو جزیی از بازاراند: شیشه سکوریت شیشه های خودرو را ایمن تر می کند. به جای ایجاد خرده های بزرگ در هنگام شکستن، شیشه های سکوریت شده به قطعات کوچک و بی ضرر متلاشی می شوند.
 • مصارف ساختمانی: شیشه نشکن به روش های متعددی در ساخت خانه استفاده می شود. درهای دوش، محفظه وان حمام، درهای کشویی، پنجره ها، نورگیرها، نمای شیشه ای، آسانسورها، استخرها و درهای بالکن شیشه ای همگی می توانند از شیشه نشکن ساخته شوند.
 • میدان های ورزشی: پانل های شیشه ای اطراف یک پیست هاکی و در برخی از میادین ورزشی از شیشه سکوریت ساخته شده است.
 • پارتیشن های اداری: تقسیم‌کننده‌های اتاق در ساختمان اداری یا همان پارتیشن اداری گاهی از شیشه نشکنساخته شده‌اند تا وقتی کارمندی به آن برخورد کند و تصادفاً آنها را بشکند، آسیبی به او و اطرافیان وارد نشود.
 • لوازم خرده فروشی: ویترین ها و میزها در فروشگاه های خرده فروشی از شیشه سکوریت ساخته می شوند زیرا به اندازه کافی محکم هستند که وقتی کسی قصد سرقت چیزی را دارد نمی شکند. اما آنها همچنین شفاف اند، که به مشتریان این امکان را می دهد آنچه را که در ویترین گذاشته شده راحت ببینند.
 • نرده های سکوریتی: نرده‌ شیشه‌ ای در فروشگاه‌های بزرگ، ادارات و فضاهای تجاری و عمومی برای ایمنی عموم از شیشه نشکنساخته می شوند.
 • کانترها و میزها: شیشه نشکن در برابر حرارت مقاومت می کند و در برابر خط و خش هم ایستادگی می کند، این شیشه ها اغلب برای ساخت میزهای کنفرانس، میزهای آشپزخانه، میزهای پذیرایی و سایر انواع مبلمان استفاده می شوند.
 • پنل های خورشیدی: مقاومت در برابر حرارت و دوام شیشه سکوریت آن را به ماده ایده‌آلی برای پنل‌های خورشیدی تبدیل کرده است.
مزایا شیشه ایمنیو تصویر دو عدد شیشه ایمنی
شیشه های ایمنی چه ویژگی هایی دارند؟

ویژگی و مزایا شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت دارای ویژگی های متحصر به فردی هستند که همین مورد، موارد استفاده از آن ها را دو چندان می کند. در ادامه به ویژگی های این شیشه آشنا خواهیم شد.

 • استحکام: فرآیند سخت شدن شیشه سکوریت شده را چهارتا پنج برابر قوی تر از شیشه آنیل شده معمولی در برابر ضربه می کند. به طور کلی، شیشه نشکن فوق العاده بادوام است و در صورت شکستن، خطر آسیب  دیدن را کاهش می دهد. شیشه های سکوریت شده به قطعات کوچک و گرد تبدیل می شوند، برخلاف قطعات تیز با لبه های دندانه دار شکسته شده  در شیشه معمولی شیشه های شکسته به راحتی با جاروبرقی تمیز می شوند.
 • استقامت حرارتی: شیشه سکوریت می تواند در برابر تغییر دمای بالا تا 250 درجه سانتیگراد مقاومت کند.
 • ساخت: هر گونه برش، پیرایش یا سنگ زنی باید قبل از تمپر کردن ورق شیشه انجام شود زیرا اگر بعد از تمپر شدن شیشه انجام شود، شکستگی روی سطح آن ظاهر می شود.
 • مقاومت در برابر ضربه: به دلیل وجود تنش های فشاری بالا، شیشه سکوریت شده در برابر شکستگی های ناشی از ضربه آسیب ناپذیر است.
 • اعوجاج نوری: شیشه نشکن به خطر نحوه فراوری از نظر نوری اعوجاج دارد.
 • ایمنی: شیشه نشکن شده به دلیل ماهیت شکستن آن به قطعات کوچک و دایره ای به جای تکه های تیز و دندانه دار، خطر آسیب دیدن را کاهش می دهد.
 • تمیز کردن آسان: شیشه سکوریت تخریب ناپذیر نیست. اگر شیشه بشکند، به جای قطعات بزرگ و ناهموار، به قطعات کوچک تبدیل می شود.
نصب شیشه سکوریت برای در ورودی یک مکان اداری
یکی از مزیت های شیشه های ایمنی، متنوع بودن آن ها است.

انواع شیشه نشکن یا سکوریت

حال بیایید نگاهی به انواع مختلف شیشه سکوریت موجود در بازار بیندازیم. حتماً توجه کرده اید که اکثر ساختمان های مسکونی و تجاری برای ایمنی و دوری از انواع آسیب ها از شیشه نشکن استفاده می کنند.

1. شیشه نشکن شناور

نوعی شیشه است که معمولاً در مکان های عمومی یا مغازه استفاده می شود. این نوع شیشه سکوریت بسیار بادوام هستند. از آنجایی که شیشه از سیلیکات سدیم یا سیلیکات کلسیم ساخته شده است، اغلب به آن شیشه سودا لیم می گویند. شیشه های سخت شده همیشه دید بسیار کمی دارند. این شیشه عمدتاً در درب های مقاوم در برابر آتش و یا به عنوان محافظ صفحه نمایش گوشی های موبایل کاربرد دارد. شیشه های سخت شده  کاربرد های فراوانی دارند.

2. شیشه کروماتیک

همان طور که این اصطلاح نشان می دهد شیشه کروماتیک به شیشه فتوکرومیک نیز گفته می شود زیرا می تواند در برابر هر نوع نور مقاوم باشد. اکثر آی ‌سی ‌یو‌های بیمارستانی از این نوع شیشه استفاده می‌کنند.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

 

عوامل موثر بر قیمت شیشه نشکن

شیشه سکوریت یکی از انواع شیشه هایی است که پارامتر های مختلفی بر قیمت و هزینه نصب آن می تواند تاثیرگذار باشد. در ادامه با این عوامل بیشتر آشنا خواهیم شد.

1. شکل شیشه سکوریت

به لطف پیشرفت‌های مختلف در فناوری‌های تولید، اکنون می‌توان شیشه را تقریباً به هر شکلی ساخت – از مربع‌ها و دایره‌های استاندارد گرفته تا اشکال پیچیده نامنظم، ارگانیک و هندسی. فرآیندهای مختلفی از جمله حفاری، برش واترجت و ماشینکاری CNC می‌تواند برای دستیابی به اشکال سفارشی برای کاربردها و نیازهای خاص مورد استفاده قرار گیرد. قیمت کلی شیشه بسته به روش شکل دهی متفاوت خواهد بود. هرچه شکل شیشه پیچیده تر باشد، روش ساخت پیچیده تر، هزینه آن بیشتر می شود. اشکال مختلف زمان برش و هزینه کار را افزایش می دهد.

2. اندازه و ضخامت

این یک عامل اساسی است. اکثر شیشه های سفارشی بر اساس قیمت فیلم، اندازه و ضخامت شیشه، مصرف مواد اولیه یکسان نیست، قیمت یکسان نیست. با این حال، هنگام سفارشی سازی شیشه های بسیار نازک سایز بزرگ، قیمت افزایش می یابد. شیشه فوق نازک در تولید و حمل و نقل بسیار شکننده است و میزان شکستگی آن بالاست، به خصوص در ساحل، قیمت قطعاً بالا خواهد بود.

3. لبه کاری شیشه یسکوریت

شیشه را می توان با انواع مختلف لبه ها ساخت. مانند شکل نیم دایره، و قطعا پیچیدگی لبه های مورد نیاز بر هزینه های محصول تأثیر می گذارد. تقریباً تمام شیشه ها به برش های ساده نیاز دارند که ابتدایی ترین نوع شکل لبه ها هستند. این حالت حداقل تاثیر را بر قیمت ها می گذارد. لبه‌های کمی پیچیده‌تر، مانند برش سوایپ  که در آن (swipe) به یک اریب بسیار خفیف اشاره دارد، منجر به افزایش متوسط ​​​​قیمت خواهد شد. سنگ زنی لبه های بسیار پیچیده که ممکن است شامل اریب های سفارشی یا خاص باشد، می تواند قیمت شیشه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

4. برخی از سوراخ‌ها و بریدگی‌ها روی شیشه

برخی از پردازش های خاص، مانند پرداخت سوراخ ها، و فاصله سوراخ ها در نزدیکی لبه شیشه سکوریت بسیار کوتاه بر قیمت تأثیر می گذارند.

خدمات دیگر تتراجام

تنوع طراحی شیشه سکوریت

شیشه سکوریت در انواع مختلفی از جمله شیشه رنگی، شفاف، یا با الگوهای خاص در دسترس است که به طراحان این امکان را می‌دهد تا با آن طراحی‌های زیبا و منحصر به فرد ایجاد کنند. در کل، شیشه سکوریت به دلیل ویژگی‌های فیزیکی و ایمنی آن، به عنوان یک جزء مهم در صنعت ساختمانی و امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت شیشه سکوریت

قیمت شیشه سکوریت به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توان به صورت دقیق قیمت مشخصی برای آن تعیین کرد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

ابعاد و ضخامت:

ابعاد و ضخامت شیشه سکوریت تأثیر زیادی بر قیمت آن دارد. شیشه‌های بزرگتر و ضخیم‌تر ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند.

نوع شیشه:

وجود انواع مختلف شیشه سکوریت مانند شفاف، رنگی یا با الگوهای خاص نیز بر قیمت تأثیر می‌گذارد. شیشه با ویژگی‌های خاص ممکن است قیمت بالاتری داشته باشد.

لایه‌های حفاظتی:

استفاده از لایه‌های حفاظتی مانند لایه‌های PVB برای افزایش ایمنی و مقاومت در برابر ضربه نیز می‌تواند قیمت را افزایش دهد.

فناوری تولید:

استفاده از فناوری‌های پیشرفته در تولید شیشه سکوریت، مانند فناوری تقویت حرارتی یا شیشه‌های چندلایه، می‌تواند تأثیر بسزایی در قیمت داشته باشد.

تعداد و سفارش:

مقدار سفارشات بزرگتر و تعداد بیشتری از شیشه سکوریت ممکن است به صورت کلی هزینه را کاهش دهد. همچنین، سفارشات خاص و سفارشاتی که نیاز به طراحی خاص دارند، ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

با توجه به این عوامل، برای دریافت قیمت دقیق شیشه سکوریت، توصیه می‌شود با تامین‌کنندگان مختلف تماس گرفته و درخواست قیمت خود را بر اساس نیازهای خاص خود مطرح کنید.

سخن آخر

در زمان حاضر، شیشه سکوریت رایج ترین نوع شیشه ای است که در بازار موجود است. اکثر صنایع به دلایلی عمدتاً سعی در استفاده از این نوع شیشه دارند. در صورت شکستن شیشه ایمنی، تمایل به پخش شدن شیشه و خطر یا آسیب دیدن افراد بسیار کمتر است. چندین بار مشاهده شده است که اگر شیشه تکه تکه شود می تواند به طور جدی خطرناک باشد. جدای از این، شیشه نشکن در طول فرآیند تولید در حرارتی عظیم پردازش می شود. بنابراین کاملاً در برابر حرارت مقاوم است.

شرکت شیشه تتراجام

سوالات متداول

نصب شیشه سکوریت به صرفه تر است یا شیشه معمولی؟

شیشخ سکوریت مزایای نسبت به شیشه های معمولی دارد که آن را در میان سایر شیشه ها متمایز می کند. آن هم عبارت است از مقاوم بودن در برابر حرارت، پخش نشدن شیشه در برابر ضربه شدید و موارد دیگر. در کل خرید شیشه سکوریت نسبت به سایر شیشه ها به صرفه تر می باشد.

هزینه نصب شیشه سکوریت چگونه محاسبه می شود؟

مهمترین عواملی که در تعیین قیمت و هزینه نصب شیشه سکوریت موثر هستند عبارتند از: شکل شیشه، اندازه و صخامت، لبه کاری شیشه، ایجاد سوراخ و بریدگی در شیشه سکوریت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *