شیشه ضد گلوله از لحاظ ظاهری مانند شیشه های عادی دیده می‌شوند و همین باعث شده تشخیص آنها مشکل باشد.به همین دلیل شیشه های سکوریت ضد گلوله تقلبی در بازار فراوان دیده می شود که در این مقاله شما را با شیشه های تقلبی و اصل، مزایای شیشه های ضد گلوله، موارد کاربرد آنها، انواع شیشه ها، قیمت و نحوه نصب  آن آشنا می‌کنیم. برخی مکان‌ها و مشاغلی مانند طلا فروشی ها باید امنیت بالا تری برای محل کار خود برقرار کنند که شیشه های ضد گلوله می‌تواند امنیت خیلی  بالای را ایجاد کند و از ورود سارقین به این مکان‌ها جلوگیری کند که به همین دلیل بهتر است شیشه های تقلبی و اصل را بیشتر بشناسید.

شیشه های ضد گلوله تقلبی را با نوعی چسب به نام رزین به یکدیگر چسباند ه و به عنوان‌ شیشه ضد ضربه به فروش می رسانند این شیشه ها در اثر برخورد گلوله یا هر شی سنگینی از یکدیگر می‌پاشند و خریدار متوجه‌ ضرر سنگین جانی و مالی می‌شود.اما شیشه ضد گلوله اصلی چند لایه شیشه و پلی کربنات ساخته شده توسط طلق های امنیتی یکدیگر چسباند ه شده و هوای بین لایه ها را خارج می‌کنند و از لایه های شیشه و پلاستیک میباشد.

که در زمان برخورد گلوله لایه اول یعنی شیشه سوراخ می‌شود اما لایه پلاستیکی فشار گلوله را می‌گیرد و مانع از ضرر های جانی و مالی می‌شود.شیشه های ضد گلوله در شکل و سایز های مختلف  تولید و به بازار عرضه می‌گردد وهر قدر ضخامت آن بیشتر باشد از امنیت بالای برخوردار است.

تاریخچه مختصری از شیشه ضد ضربه

نخستین شیشه ایمن در سال ۱۹۰۳ میلادی توسط یک دانشمند فرانسوی به نام ادوارد بندیکتوس اختراع شد، وی در حالی که مشغول کار در آزمایشگاه بود به طور اتفاقی یک بطری  شیشه ای از ارتفاع به زمین افتاد و سالم  ماند و باعث تعجب وی شد و با بررسی‌ های بیشتر به این نتیجه رسید که پوشش پلاستیکی نیترات سلولز که در بدنه داخلی آن بطری رسوب  کرده بود از شکسته شدن آن جلو گیری کرده‌. همین اتفاق آغازی برای تولید شیشه های ضد گلوله شد و نخستین شیشه ضد گلوله در ژانویه ۱۹۸۰ به ثبت رسید.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

09125098986 02122975004

 شیشه ضد گلوله چیست؟

شیشه ضد گلوله، یک نوع شیشه است که به منظور مقاومت در برابر حملات تیراندازی و اسلحه‌های شلیکی طراحی شده است. این نوع شیشه از ترکیبات پلاستیکی و شیشه‌ای با خصوصیات خاص تشکیل شده است که ایمنی و حفاظت در برابر تهدیدات مختلف را افزایش می‌دهد.

شیشه ضد ضربه از لایه‌های متعددی از مواد مختلف تشکیل شده است، که هر لایه وظیفه‌های خاصی در افزایش مقاومت دارد. لایه‌های پلاستیکی مقاوم در برابر ترک خوردن و انفجار به شیشه اضافه می‌شوند، در حالی که لایه‌های شیشه‌ای با کیفیت بالا مسئولیت اصلی مقاومت در برابر ترکیدن و نفوذ گلوله را دارند.

علاوه بر این، شیشه های ضد گلوله می‌تواند با افزودن موادی نظیر پلی‌کربنات یا پلی‌ورتان بهبود یابد. این شیشه‌ها اغلب در ساخت ساختمان‌ها، وسایل حمل‌ونقل امنیتی، و دیگر اماکنی که نیاز به حفاظت از تهدیدات خطرناک استفاده می‌شوند.

استفاده از شیشه ضد گلوله در اماکن حساس و نیازمند حفاظت بیشتر از افراد، اموال، یا اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردار است. این تکنولوژی به عنوان یک ابزار حیاتی در تامین امنیت در برابر تهدیدات مختلف، از جمله حملات تروریستی و جرائم مسلحانه، به کار می‌رود.

موارد کاربر شیشه ضد گلوله

این نوع شیشه ها بیشتر در بانک ها،طلا فروشی ها، مراکز امنیتی، موزه ها و…. که باید از امنیت بالای برخوردار باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد بر‌خلاف ذهنیت عموم که تصور می‌کنند شیشه های ضدگلوله بر اثر اصابت گلوله هیچ آسیبی نمی بینند باید گفت که این شیشه ها بر اثر اصابت گلوله فرو نمیریزند و گلوله از آنها عبور نمی کند  اما باعث خورد شدن محل اصابت می‌شود اما از ضرر های جانی و مالی جلو گیری می‌کند ضخامت شیشه های ضد گلوله بستگی به نوع مصرف و نوع گلوله دارد.

به عنوان‌ مثال‌  حداقل ضخامت شیشه در برابر گلوله کلت ۲۰ میلیمتر می باشد و با تغییر نوع اسلحه ضخامت نیز تغییر می کند تفاوت شیشه های معمولی و شیشه های ضد گلوله در میزان مقاومت‌ آنها است شیشه های معمولی براثر اصابت شی خورد می‌شوند اما شیشه های ضد گلوله مقاومت بالای دارند و با وارد شدن ضربه تکه تکه نمی شوند و از هم نمی پاشند.

شیشه های ضد گلوله همچنین در خودروها،و مکان‌های که نیاز به امنیت بالای دارند همچون ادارات‌ پلیس، آزمایشگاه های به دلیل وجود مواد شیمیای در آن که‌ احتمال انفجار وجود دارد کاربرد دارند. کار برد این شیشه ها در هر مکان متناسب‌ با استفاده‌ آن مکان می باشد. برای انواع خودرو ها از جمله‌ پژو، دنا، سمند و…می‌توان شیشه ضد گلوله استفاده کرد.

انواع شیشه ضد گلوله
شیشه ضد ضربه برای طلا فروشی

استفاده از این شیشه ها چه مزایا و معایبی دارد

از مزایای شیشه ضد گلوله می‌توان به مقاومت بالای آنها در برابر ضربه های سنگین اشاره کرد و دلیل این مقاومت وجود لایه های pvb  در آن می باشد. این شیشه ها نیز عایق خوبی در برابر صدا و گرما به حساب می آیند .معمولأ ضخامت آنها بین ۷۰تا۷۵ میلی‌متر است. از شیشه های ضدگلوله به عنوان ایمنی در برابر زلزله و همچنین طوفان و بادهای شدید نیز استفاده می کنند. از دیگر مزایای این محصول این است که به دلیل وجود لایه pvb شفافیت و مقاومت و طول عمر بالایی دارد.

از معایب این شیشه ها می‌توان به وزن بالای آنها اشاره‌ کرد  که به عنوان‌ مثال‌ وقتی در اتومبیلی به کار گرفته‌ شود  باعث می شود وزن آن خودرو بسیار افزایش  پیدا کند.

انواع شیشه ضد گلوله
شیشه ایمن برای ماشین

شناخت انواع شیشه های ضد گلوله

شیشه ضد گلوله سه‌ دسته اند که عبارتند از

  • شیشه های سبز
  • شیشه های زرد
  • شیشه های شفاف

هر کدام از این شیشه ها کاربرد خاصی دارند.

درشیشه های سبز از مواد ناخالص استفاده می‌شود و قیمت و کیفیت پایینی دارند. در شیشه های زرد از رزین استفاده شده و از امنیت کیفیت پایینی برخوردار است. اما شیشه های شفاف از مواد مرغوب استفاده‌ می‌کنند و امن ترین و بهترین شیشه ها به حساب می آیند.

نمونه کار های تتراجام

کارخانه فولاد یزد

پروژه هروی

شرکت بهسا

پروژه پالادیوم

پروژه ساقدوش

شرکت فولاد یزد

پروژه پاسداران

پروژه پاسداران 2

بیمارستان محب مهر

ویژگی‌های شیشه ضد گلوله عبارتند از ؛

  • داشتن کیفیت بالای دید به دلیل نداشتن موج و انحراف
  • امکان تولید در ابعاد مختلف
  • امکان تولید به شکل های صاف و خم

شیشه  ضد گلوله در انواع مدل های ایرانی و خارجی تولید می‌شوند. برخی شرکت ها شیشه های ضدگلوله یک طرفه تولید می کنند که این نوع از شیشه ها طوری ساخته شده اند که از ورود گلوله به داخل جلو گیری مکنند اما همزمان می توان از داخل به سمت مهاجم تیر اندازی کرد.

خدمات دیگر تتراجام

قیمت  شیشه ضد گلوله و نحوه نصب شیشه های ایمن

شیشه های ضد گلوله سه‌ نمونه اند که عبارتند از؛

  • شیشه های ضد گلوله کریستال
  • شیشه های ضد گلوله سوپر کالییر
  • شیشه های ضد گلوله فلوت

هر یک از این شیشه ها قیمت‌های متفاوتی دارند. قیمت شیشه ضد گلوله بنا به نوع استفاده‌، مدل، کیفیت و این که محصول کدام کشور است متفاوت می باشد. از عوامل دیگر تأثیر گذار بر قیمت آنها تعداد لایه های شیشه مورد استفاده می باشد.

جمع بندی

شیشه ضد گلوله، یک نوع شیشه پیشرفته است که به منظور افزایش ایمنی در برابر حملات تیراندازی و اسلحه‌های شلیکی توسعه یافته است. این شیشه از ترکیبات پلاستیکی و شیشه‌ای به‌ویژه تولید شده و ویژگی‌های خاصی دارد که از جمله ضد ترکیدن، مقاوم در برابر نفوذ گلوله، و حفاظت در برابر حملات مسلحانه می‌باشد.

شیشه ضد گلوله از لایه‌های متعددی تشکیل شده است، که هر لایه نقش خاصی در ایجاد مقاومت دارد. از لایه‌های پلاستیکی مقاوم در برابر ترکیدن و انفجار، همچنین لایه‌های شیشه‌ای با کیفیت بالا برای مقاومت در برابر ترک و نفوذ گلوله استفاده می‌شود.

استفاده از این تکنولوژی در ساختمان‌ها، وسایل حمل‌ونقل امنیتی، و اماکن حساس، جلوه‌ای حیاتی در افزایش امنیت دارد. شیشه ضد گلوله به عنوان یک ابزار مؤثر در مقابله با تهدیدات مختلف، از جمله حملات تروریستی و جرائم مسلحانه، تصویب و به کار گرفته می‌شود. به کمک ترکیبات مختلف، این نوع شیشه ایمنی بالایی را در مقابل خطرات احتمالی فراهم می‌کند و در تعزیز امنیت جامعه نقش مهمی ایفا می‌کند.

شرکت شیشه تتراجام

سوالات متداول

مزایای شیشه ضد گلوله چیست؟

از مزایای شیشه های ضد گلوله می‌توان به مقاومت بالای آنها در برابر ضربه های سنگین اشاره کرد و دلیل این مقاومت وجود لایه های pvb  در آن می باشد. این شیشه ها نیز عایق خوبی در برابر صدا و گرما به حساب می آیند .معمولأ ضخامت آنها بین ۷۰تا۷۵ میلی‌متر است. از شیشه های ضدگلوله به عنوان ایمنی در برابر زلزله و همچنین طوفان و بادهای شدید نیز استفاده می کنند. از دیگر مزایای این محصول این است که به دلیل وجود لایه pvb شفافیت و مقاومت و طول عمر بالایی دارد.

شیشه ضد گلوله چند نوع است؟

شیشه های ضد گلوله سه‌ دسته اند که عبارتند از

شیشه های سبز

شیشه های زرد

شیشه های شفاف

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای