یک وسیله شیشه پاک کن در دست یک فرد و در حال پاک کردن شیشه

آینه و شیشه چیزی است که در اغلب خانه‌ها مشاهده می‌ شوند. همانطور که می دانید، کاربرد شیشه و آینه در دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است. از شیشه برای ساخت انواع پارتیشن شیشه ای ، شیشه رنگی، شیشه لاکوبل و خیلی از موارد دیگر استفاده می شود. به همین دلیل بیشتر در معرض کثیف شدن قرار می گیرد. آینه در نمای داخلی ساختمان کاربرد بسیاری دارد و علاوه‌ بر جنبه تزیینی آن، می‌ توانید خود را درون آینه مشاهده کنید. به جرات بزرگتربن دغدغه خانم ها برای تمیز کردن خانه، تمیز کردن شیشه و آینه می باشد. ما در این مقاله قصد داریم چگونگی پاک‌ کردن شیشه و آینه از آلودگی‌ ها و لکه‌ ها را توضیح داده و به آن بپردازیم. پس با تتراجام همراه باشید.

مایع شیشه پاک کن درحال اسپری شدن روی شیشه
آشنایی با انواع آلودگی روی شیشه و آینه

انواع لکه روی شیشه و آینه

برخی از لکه‌ ها سخت بوده و برخی دیگر به‌ راحتی از سطح شیشه و آینه پاک می‌ شوند. می‌ توان انواع لکه‌ ها را بر این اساس دسته‌بندی کرد. ممکن است در فصلی باشید که پنجره‌ ها و درها را باز گذاشته و بخواهید که هوای خوب وارد خانه شود. یا ممکن است برای اتاق خواب یا آشپزخانه خود شیشه رنگی نصب کرده باشید. فرقی ندارد؛ معمولا در این شرایط دیده می‌ شود که خاک وارد خانه شده و بر روی تمامی سطوح می‌ نشیند. شاید ندانید علت این‌ که آینه شما تار شده و دیدتان را مختل کرده به چه علت است. اما باید گفت که همین خاک می‌ تواند یک لایه نازک روی آینه ایجاد کرده و آن را تار کند.

نشستن خاک بر روی شیشه و آینه یکی از لکه‌ هایی است که به‌راحتی پاک می‌ شود. لکه آب یکی از لکه‌ هایی است که اغلب افراد با آن مشکل داشته و معمولا این اتفاق در آینه توالت بیشتر ایجاد می‌ شود. پاک‌ کردن شیشه و آینه از این لکه کار سختی نیست و به‌ راحتی این کار انجام می‌ شود. دیده می‌ شود در برخی از آشپزخانه‌ها در بالای گاز، هود وجود دارد. معمولا این هودها شیشه‌ ای هستند و چون بالای گاز قرار دارند، لکه‌ های روغن روی آن‌ها ایجاد می‌ شود.

 

یکی از لکه‌ های سخت، لکه روغن بر روی شیشه است که پاک‌ کردن آن از روی آینه و شیشه آسان نیست. از دیگر لکه‌ های سخت می‌ توان جرم و رسوب‌گرفتن شیشه و آینه را نام برد. بسیاری از حمام‌ها دارای شیشه و آینه هستند که افراد زیادی برای تمیزکردن آن‌ها با مشکل مواجه می‌ شوند. رسوب‌ بستن شیشه و آینه در حمام به این دلیل است که معمولا آب داغ از آب سرد بیشتر رسوب و املاح دارد و این املاح بر روی شیشه و آینه می‌ نشیند. اگر بعد از هر دفعه استحمام، آینه و شیشه را تمیز نکنید، این رسوب تجمع پیدا می‌کند.

لکه آب علاوه‌بر آینه، بر روی شیشه هم ایجاد می‌ شود. این اتفاق را می‌ توانید در شیشه‌های پنجره خانه‌تان مشاهده کنید. ایجاد لکه آب بر روی شیشه معمولا پس از بارش باران ایجاد شده و شما باید برای پاک‌ کردن شیشه و آینه به دنبال راه چاره‌ای باشد. برای پیداکردن بهترین راه‌حل‌ها بهتر است ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید؛ چراکه قصد داریم در بخش بعدی به این موضوع بپردازیم.

تمیز کردن شیشه با پارچه آبی توسط یک دست
چگونه شیشه و آینه را از انواع لکه و آلودگی پاک کنیم؟

مراحل پاک کردن شیشه و آینه در خانه

برای بسیاری از لکه‌ ها لازم نیست که کار خاصی انجام دهید. همان خاکی که بر روی آینه یا شیشه نشسته است را می‌ توانید با یک پارچه یا دستمال تمیز ازبین ببرید. باید توجه داشته باشید که پارچه خیس نباشد. برخی دستمال‌ها مانند دستمال نانو وجود دارند که خودشان هم باعث پاکیزگی بیشتر آن سطح می‌ شوند. برای تمیزکردن شیشه و آینه می‌ توانید از دو روش خانگی و شیمیایی استفاده کنید. برخی از مواد شوینده و پاک‌ کننده سطوح وجود دارند که شیمیایی بوده و با استفاده از آن‌ها به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

برای تمیزکردن لکه آب از روی شیشه و آینه بهتر است که از بروز آن جلوگیری کنید. بهترین کار این است که شیشه و آینه‌ای که روی آن آب پاشیده شده است را در همان زمان، خشک و تمیز کنید. اگر این کار را انجام ندادید لکه آب بر روی شیشه و اینه اقی می‌ماند. برای پاک‌‌کردن شیشه و آینه از لکه آب، ساده‌ترین راه این است که با آب آن‌ها را خیس کرده و با یک دستمال خشک و تمیز آن را پاک کنید. اگر می‌خواهید که روشی آسان‌تر انجام دهید بهتر است از شیشه‌شوی‌های موجود در فروشگاه‌ها استفاده کنید.

یک خانم خندان در حال تمیز کردن پنجره شیشه ای
مراحل پاک کردن شیشه در خانه

برخی از لکه‌ ها هم روی آینه وجود دارند که شاید فکر کنید به هیچ شکل ازبین نمی‌روند. برای پاک‌ کردن آن‌ها می‌ توانید از استون استفاده کنید. استون با خاصیتی که دارد، لکه‌ های سخت را هم ازبین می‌برد. بهتر است که استون را همه جای سطح نزنید و بهترین کار این است که با یک پنبه کوچک، همان قسمت دارای لکه را تمیز کنید. یکی از مشکلاتی که برخی از افراد پس از کندن چسب از روی شیشه و آینه با آن مواجه می‌ شوند، باقی‌ماندن آن است. برای ازبین‌بردن جای چسب هم راه‌حل‌هایی وجود دارد.

می‌ توانید بر روی جای چسب الکل اسپری کنید و پس از چند دقیقه صبرکردن آن را ازبین ببرید. گرفتن دمای گرم سشوار بر روی آن قسمت باعث می‌ شود که چسب شل شده و پاک‌ کردن شیشه و آینه از چسب، به‌راحتی انجام شود. یکی از ترفندهایی که در اغلب موارد جواب می‌دهد این است که از یک چسب دیگر استفاده کرده و روی آن بکشید. پس از کندن این چسب، خواهید دید که چسب قبلی هم از سطح آینه یا شیشه جدا خواهد شد. نکته مهمی که وجود دارد این است که نباید این کارها را با خشونت انجام دهید.

پاک کردن شیشه یک پنجره توسط پارچه
مواد شوینده برای تمیز کردن انواع شیشه و آینه

نحوه ی تمیز کردن نرده شیشه ای استخر

سطوح شیشه ای، هر چه تمیز تر باشد زیبایی بیشتری را پیدا خواهد کرد. تجمع کثیفی، پاشیدن آب استخر به نرده ها موجب حس بدی در ما می شود. اما خبر خوبی که به شما می توانیم بدهیم این است که تمیز کردن این نرده ها که از جنس شیشه هستند بسیار آسان می باشد. نرده شیشه ای را می توان بدون صرف هزینه و زمان زیاد تمیز کرد. تنها چیزی که شما نیاز دارید پارچه میکروفیبر، اسکاچ ، سطل پر از آب گرم و مواد شوینده می باشد.

1-قبل از تمیز کردن نرده ها، آن ها را خیس کنید تا کثیفی / گرد و غبار را کاملا از بین ببرید.

2-آب گرم و مقدار کمی مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید.

3-سپس با پارچه ای که دارید روی نرده ها بکشید و کامل نرده ها را تمیز کنید (خصوصا لبه های نرده )

تمام شد نرده های استخر شما به طور کامل تمیز شدند و برق میزنند.

انواع مواد شوینده برای شیشه و آینه

همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن پرداختیم، دو روش برای پاک‌ کردن شیشه و آینه وجود دارد که روش‌های خانگی و شیمیایی هستند. ممکن است در جایی قرار داشته باشید که دسترسی لازم به مواد شوینده و پاک‌ کننده شیمیایی نداشته باشید. در این صورت لازم است که برای حل مشکل‌تان از روش‌های خانگی استفاده کنید. چند روش خانگی برای پاک‌ کردن شیشه و آینه را نام برده و درمورد آن‌ها توضیح می‌دهیم.

پاک کردن شیشه با آب گرم

یکی از روش‌هایی که می‌ توانید با استفاده از آن، روغن روی شیشه هود در آشپزخانه را تمیز کنید آب گرم مایل به داغ است. البته با مواد شیمیایی و شیشه پاک‌کن‌ها راحت‌تر این کار انجام می‌ شود. اما ما قصد داریم که روش‌های خانگی را آموزش دهیم. برای این کار می‌ توانید قطعاتی از هود شیشه‌ ای که قابل جداشدن است را جدا کرده و روی آن آب گرم بریزید. حال خواهید دید که روغن‌ها به‌راحتی جدا می‌ شوند.

تمیز کردن شیشه آینه با یک دستمال آبی
یکی از روش های تمیز کردن شیشه آینه، استفاده از سرکه می باشد.

تمیز کردن آینه با سرکه

سرکه خاصیت اسیدی دارد که می‌ توانید بسیاری از سطوح را با آن عاری از هر نوع آلودگی کنید. می‌ توانید از سرکه برای ازبین بردن رسوب و پاک‌ کردن شیشه و آینه استفاده کنید و برای این کار لازم است که مقدار مساوی از آب و سرکه را روی قسمت موردنظر اسپری کنید. لازم است که این کار را دوبار انجام دهید. برای این کار باید بگذارید اسپری اول 5 تا 10 دقیقه بر روی سطح باقی بماند و خشک شود و پس از خشک‌شدن دوباره از این محلول استفاده کنید. پس از انجام این مراحل، سطح کار را با یک پارچه و یا حوله تمیز پاک کنید.

پاک کردن شیشه و آینه بوسیله جوش شیرین

استفاده از این ماده می‌ تواند به دو شکل انجام شود. یکی از روش‌ها به این‌صورت است که یک لیمو را از وسط نصف کرده و مقداری جوش شیرین روی آن بریزید. حال لیمو را به محلی که دارای لکه است آغشته کنید. کمی آن را بمالید و به آن فرصت دهید تا لکه‌ ها را ازبین ببرد. بعد می‌ توانید با یک دستمال جوش شیرین را از سطح پاک کنید. برای پاک‌ کردن شیشه و آینه از لکه‌ ها با جوش شیرین می‌ توانید مقداری از آن را در آب مخلوط کرده و بر روی سطح موردنظر اسپری کنید.

شوینده شیمیایی در حال ریخته شدن درون یک ظرف پلاستیکی
تمیز کردن شیشه با شوینده های شیمیایی بهتر است یا مواد پاک کننده خانگی؟

تفاوت مواد شوینده و پاک‌ کننده شیمیایی با مواد خانگی

همان‌طور که مشخص است، مواد شوینده‌ای که از بیرون تهیه می‌کنید شیمیایی بوده و در برخی موارد عوارض زیادی از خود نشان داده است. خاصیت اسیدی این مواد بسیار بالاست و تفاوت اصلی این مواد شوینده با پاک‌ کننده‌ های خانگی در همین مورد است. میزان اسیدی این مواد در مقایسه با سرکه بسیار زیاد است و به همین دلیل است که برای استفاده‌کردن مواد خانگی باید زمان بیشتری را صبر کنید تا لکه‌ ها ازبین بروند.

اگر وقت کافی ندارید که برای ازبین‌بردن لکه‌ ها از مواد خانگی استفاده کنید، بهترین کار همان استفاده از مواد شیمیایی است. یکی از چیزهایی که خوردنی است و شما می‌ توانید از آن هم برای پاک‌ کردن شیشه و آینه از لکه‌ ها استفاده کنید، نوشابه است. برخی از افراد علاقه زیادی به این نوشیدنی دارند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید می‌ توانید برای تمیزکردن برخی از سطوح از آن استفاده کنید.

برای این کار لازم است که مقداری نوشابه را در ظرفی ریخته و آن را بر روی شیشه یا آینه اسپری کنید. میزان اسید موجود در این نوشیدنی هم بالاست و به همین دلیل است که لکه‌ ها با استفاده از آن ازبین می‌روند. می‌ توانید رسوب‌های روی آینه و شیشه حمام را هم با این کار ازبین ببرید. معمولا اکثر افراد زمانی به فکر استفاده از مواد خانگی برای پاک‌ کردن شیشه و اینه می‌افتند که مواد شوینده ان‌ها تمام شده باشد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تمامی ترفندهایی که لازم است برای پاک‌ کردن شیشه و آینه بدانید را توضیح دهیم. اگر می‌خواهید سلامتی خود را حفظ کرده و از بسیاری از بیماری‌های ریوی و دیگر بیماری‌ها دور بمانید، بهترین کار این است که از لکه‌ برهای خانگی استفاده کنید. شاید فکر کنید که نتیجه کافی را به دست نخواهید آورد، اما لازم است که برای یکبار هم که شده از این روش‌ها استفاده کنید.

شرکت شیشه تتراجام

سوالات متداول

  • بهترین مواد برای پاک کردن شیشه و آینه کدام است؟
    شما می توانید برای پاک کردن شیشه و آینه، از آب گرم، سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.
  • استفاده از مواد تمیز کننده شیمیایی بهتر است یا مواد پاک کننده خانگی؟
    همان‌طور که مشخص است، مواد شوینده‌ای که از بیرون تهیه می‌کنید شیمیایی بوده و در برخی موارد عوارض زیادی از خود نشان داده است. خاصیت اسیدی این مواد بسیار بالاست و تفاوت اصلی این مواد شوینده با پاک‌ کننده‌ های خانگی در همین مورد است. میزان اسیدی این مواد در مقایسه با سرکه بسیار زیاد است و به همین دلیل است که برای استفاده‌کردن مواد خانگی باید زمان بیشتری را صبر کنید تا لکه‌ ها ازبین بروند.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۶ از ۵
از مجموع ۸ رای

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *