کارخانه تولید شیشه رنگی

یکی از اثرهای زیبا که افراد بسیاری از دیدن آن لذت می برند، شیشه رنگی است. شیشه های رنگی را می توان برای دکوراسیون، تزیین و سایر کارها استفاده نمود. شما می توانید هر رنگی که علاقه دارید را بر روی شیشه اعمال کنید. تکنولوژی ساخت و تولید شیشه رنگی حداقل به 5000 سال قبل باز می گردد و نوعی شیشه رنگی در قرن سوم یا چهارم پس از میلاد در کلیسا های مسیحی اروپا مورد استفاده قرار گرفت. هنر شیشه های رنگی در قرن دوازدهم با ظهور کلیسای جامع گوتیک شکوفا شد.

امروزه تنها 10 درصد از تمام شیشه های رنگی در کلیساها و سایر ساختمان های مذهبی استفاده می شود. بقیه در معماری مسکونی و صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه از شیشه های رنگی به طور سنتی در پنجره ها بیشترین استفاده را دارد، اما استفاده از آن بر روی لامپ ها، تزئینات کریسمس و حتی اشیاء ساده ای که قابل اجرا هستند.

شیشه از ذوب نوعی سیلیس مانند ماسه، یک ماده قلیایی مانند پتاس یا سودا و آهک یا اکسید سرب با یکدیگر ساخته می شود. رنگ با افزودن یک اکسید فلزی به مواد اولیه تولید می شود. اکسید مس در شرایط مختلف رنگ های یاقوتی، آبی یا سبز را در شیشه ایجاد می کند. کبالت معمولا برای تولید بیشتر سایه های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین سایه های سبز را می توان از افزودن کروم و اکسید آهن نیز به دست آورد. شیشه طلایی گاهی با اورانیوم، سولفید کادمیوم یا تیتانیوم مخلوط شده و رنگ‌ های زرد سلنیوم و سرخابی وجود دارد. شیشه یاقوتی رنگ با افزودن طلا ساخته می شود.

مراحل تولید شیشه رنگی و تصویر تعدادی شیشه رنگی روی هم
آشنایی با مراحل ساخت شیشه رنگی

مراحل تولید شیشه رنگی

در تولید شیشه از ماده اولیه آن یعنی سیلیس استفاده می شود. زیرا دارای ناخالصی بسیار پایینی هستند. اما نکته مورد توجه در این ماده شیمیایی این است که باید میزان آهن در آن بالا باشد. رنگی که از این ترکیب تولید می شود، سبز رنگ است. استفاده از فلزات مختلف در تولید شیشه رنگی اصلی ترین موضوعی است که در قبل توضیح داده شده است. اگر در ترکیب ما، میزان ناخالصی سیلیس بالا باشد، لازم است با اضافه نمودن مقداری اکسید منگنز، آهن اضافه را از بین می بریم.

در مرحله بعدی باید موادی چون سدیم کربنات و اکسید کلسیم را به شیشه اضافه کنیم. دلیل این کار کاهش دما است. مواد دیگری مانند اکسید منیزیم یا اکسید آلومینیوم نیز برای تولید شیشه مورد  استفاده قرار می گیرد. حال برای این که شیشه را کریستالی در بیاوریم، کافی است که ترکیباتی مثل اکسید سرب به آن اضافه نماییم. اکسید فلزات را باید در مرحله آخر به شیشه اضافه کنیم تا رنگی شود. این اصلی ترین مرحله تولید شیشه به حساب می آید.

دو نفر مرد در حال برش شیشه در کارگاه
شیشه رنگی چگونه برش داده می شود؟

نحوه برش و نقاشی شیشه های رنگی

هنرمندان می توانند طرح خود را جداگانه درست کنند سپس طرح را بر روی تکه ای از رنگ دلخواه قرار می دهند و با چرخ الماسی یا استیل، لیوان را به شکل الگو برش می دهند. پس از برش شیشه، خطوط اصلی کارتون روی هر تکه شیشه با رنگ مخصوصی که به آن رنگ «انجماد پذیر» می گویند نقاشی می شود.

نقاش ممکن است رنگ بیشتری را روی شیشه بمالد تا نور را کنترل کند و همه رنگ ها را با هم هماهنگ کند. در طی این فرایند رنگ آمیزی، شیشه در برابر نور نگه داشته می شود تا شرایط مشابهی را که در آن پنجره دیده می شود، شبیه سازی کند. قطعات رنگ شده حداقل یک بار در کوره پخته می شوند تا رنگ و شیشه با هم ترکیب شوند.

یک عدد شیشه در حال لعاب کاری در مراحل تولید شیشه رنگی
مرحله لعاب کاری در فرآیند تولید شیشه رنگی

لعاب کاری مرحله بعد تولید شیشه

مرحله بعد از ساخت شیشه رنگی، لعاب کاری است. طرح کات لاین روی یک میز پهن می شود و نوارهای باریکی از چوب به نام لثه در امتداد دو لبه طرح میخکوب می شوند تا یک زاویه قائمه تشکیل دهند. نوارهای بلند سرب شیاردار در امتداد داخل لت ها قرار می گیرد. تکه شیشه متعلق به زاویه در شیارها قرار می گیرد. نواری از سرب باریک در اطراف لبه یا لبه‌های آشکار نصب می‌ شود و قطعه مورد نیاز بعدی در شیار طرف دیگر سرب باریک می‌ لغزد. این کار تا زمانی ادامه می‌ یابد که هر قطعه در سرب ها در جای مناسب خود قرار گیرد.

شیشه رنگی در حال رنگ شدن در فرایند تولید شیشه رنگی
مراحل رنگ آمیزی شیشه رنگی

مراحل رنگ آمیزی شیشه های رنگی

در فرآیند نحوه تولید شیشه رنگی، رنگ آمیزی شیشه های رنگی، مراحلی دارد که در ادامه به تفکیک هر کدام را توضیح خواهیم داد.

1. رنگ آمیزی ذرات کلوئیدی فلز

افزودن اکسید هایی (مانند طلا، نقره، مس و سایر اکسیدها) که به راحتی به حالت فلزی تجزیه می شوند به مواد خام شیشه ای تبدیل می شوند. ابتدا  شیشه در حالت یونی حل می شود، پس از عملیات حرارتی به حالت اتمی تبدیل شده، سپس به ذرات کلوئیدی تبدیل می شوند و به دلیل جذب نور مرئی ناشی از پراکندگی نور، مانند قرمز طلایی، قرمز مسی، زرد نقره ای و رنگ می شوند.

2. رنگ آمیزی یونی

این ترکیبی است که عناصر انتقالی مانند کبالت (CO)، منگنز (MN)، نیکل (Ni)، آهن (FE)، مس (مس) را به مواد شیشه اضافه می کنند. شیشه در حالت یونی قرار دارد. از آنجایی که الکترون‌ های ظرفیت آنها بین سطوح انرژی مختلف (حالت پایه و حالت برانگیخته) انتقال می‌یابند، باعث جذب انتخابی نور مرئی و رنگ‌هایی مانند آبی کبالت، بنفش منگنزی، سبز نیکل و سایر رنگ‌ های شیشه می‌ شود. موادی مانند اکسید کلسیم را به سیلیس اضافه می شوند تا باعث کاهش دما برای تولید شیشه اتفاق بیفتد.

در آخر بسیاری از اتصالات ایجاد می شوند. سپس در هر دو طرف لحیم شده و همچنین کل پنجره ضد آب می شود. پس از بازرسی کامل پنجره تکمیل شده در نور، آنها را بسته بندی می کنند. در آخر  به مقصد یعنی جایی که نصب و با میله های تقویت کننده ایمن می شوند، ارسال می کنند.

منابع: glassglobal

شرکت شیشه تتراجام

سوالات متداول

  • نحوه تولید شیشه رنگی چگونه است؟
    شیشه از ذوب نوعی سیلیس مانند ماسه، یک ماده قلیایی مانند پتاس یا سودا و آهک یا اکسید سرب با یکدیگر ساخته می شود. رنگ با افزودن یک اکسید فلزی به مواد اولیه تولید می شود. اکسید مس در شرایط مختلف رنگ های یاقوتی، آبی یا سبز را در شیشه ایجاد می کند. کبالت معمولا برای تولید بیشتر سایه های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین سایه های سبز را می توان از افزودن کروم و اکسید آهن نیز به دست آورد. شیشه طلایی گاهی با اورانیوم، سولفید کادمیوم یا تیتانیوم مخلوط شده و رنگ‌ های زرد سلنیوم و سرخابی وجود دارد. شیشه یاقوتی رنگ با افزودن طلا ساخته می شود.
  • شیشه رنگی را از کجا سفارش بدیم؟
    شما می توانید برای سفارش انواع شیشه رنگی در مدل ها و طرح ها و رنگ های مختلف، با کارشناسان تتراجام تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۹۱۲۵۰۹۸۹۸۶۰۲۱۲۲۹۷۵۰۰۴
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۶ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *