تقاوت شیشه و آینه و تصویر 3 عدد آینه با اشکال مختلف

شیشه و آینه با اینکه به یکدیگر شبیه اند اما تفاوت هایی نیز با هم دارند. آینه یک سطح صاف است که از شیشه ساخته شده است که در قسمت زیرین آن، مواد باز تابنده به کار رفته است. این مواد نور را منعکس می کنند تا ما بتوانیم خود را در آن ببینیم. اما شیشه ماده جامد و شفافی است که در اثر ذوب شدن برخی مواد، ایجاد می شود. در واقع شیشه به عنوان یک ماده بدون شکل، از ذوب شن و ماسه با مخلوط سودا، پتاس و آهک ساخته می شود. در آینه سطح صاف شیشه که با مواد باز تابنده رنگ شده و در قسمت زیرین آن قرار دارد، نور را منعکس می کند.

در گذشته از سنگ ‌های ابسیدین برای ساخت آینه استفاده می‌ شد. این سنگ ها زمانی که بسیار جلا داده می ‌شدند، نور را با وضوح باورنکردنی منعکس می کردند. اما بعدها فناوری ساخت شیشه و آینه نیز پیشرفت کرد. به تدریج از فلزاتی مانند طلا، نقره و آلومینیوم برای ساختن آینه هایی مشابه سنگ ابسیدین استفاده شد. در حدود ۱۶۰۰ سال پس از میلاد، فرآیند نقره ‌کاری که امروزه نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد، کشف شد. این شیوه به محبوب ‌ترین روش برای ساخت آینه تبدیل شد.

شیشه چیست و تصویر دو عدد شیشه مربعی شکل
معرفی شیشه و کاربرد های آن در دکوراسیون

شیشه چیست؟

شیشه یک ماده جامد غیر آلی است که معمولاً شفاف یا نیمه شفاف است. این ماده همچنین سخت، شکننده و غیرقابل نفوذ می باشد. شیشه از زمان های قدیم تا کنون به اشیاء کاربردی و تزئینی تبدیل شده است. هنوز هم در مواردی مانند ساخت و ساز ساختمان، وسایل خانه و مخابرات کاربرد دارد. این ماده در واقع از خنک کردن موادی مذابی مانند ماسه سیلیس ساخته می شود.

انواع شیشه از نظر ترکیب شیمیایی و کیفیت فیزیکی بسیار متفاوت هستند. با این حال، اکثر گونه ها ویژگی های مشترک زیادی دارند. شیشه ها رسانای ضعیف الکتریسیته و گرما هستند. اکثر انواع آن به راحتی در اثر ضربه یا فشار شکسته می شوند.

آینه چیست و تصویر یک عدد آینه بزرگ دایره ای شکل روی دیوار
معرفی المان آینه و مقایسه آینه با شیشه

آینه چیست؟

برای بهتر درک کردن مفهوم آینه، باید دانست که چه ماده ای در پشت آینه قرار دارد و چه چیزی آن را به یک ماده باز تابنده تبدیل می کند. زمانی که پرتوی از نور روی سطح بازتاب می افتد، پرتو بازتاب شده دارای زاویه بازتاب، منعکس می شود.  برخی از اصطلاحات را باید برای شناخت فرآیند انعکاس نور در آینه بشناسیم.

  • پرتو منعکس شده به عنوان پرتوی از نور که پس از برخورد به سطح بازتاب می شود.
  • اشعه معمولی به پرتوی ۹۰ درجه نسبت به سطح یا پرتوی عمود بر سطح باز تابنده، گفته می شود.
  • پرتو شکست به عنوان پرتو تابشی که از محیط دوم عبور می‌ کند و باعث تغییر جهت نور می شود.
  • زاویه تابش به عنوان زاویه بین پرتو تابشی معمولی و سطح.
  • زاویه بازتاب به عنوان زاویه بین پرتو منعکس شده با اشعه نرمال
  • زاویه شکست به عنوان زاویه بین پرتو شکست و پرتوی نرمال

فرآیند ساخت آینه تقریبا ساده است. این فرآیند شامل پوشش دادن ورق شیشه ای با مواد مورد نیاز است. برای این کار باید قبل از پوشش، شیشه به شکل دلخواه بریده شود. پوشش مورد نظر اغلب نقره یا آلومینیوم است. باید شیشه تا حد زیادی صیقل داده شود. زیرا هر فرورفتگی و برجستگی یا نا خالصی باقی مانده روی آن، باعث ایجاد موج در آینه می شود. آینه ها روشی مقرون به صرفه برای افزایش زیبایی در هر خانه ای هستند. آینه دکوراتیو مناسب می تواند نور بیشتری را به ارمغان بیاورد و جذابیت اتاق را افزایش دهد. سه نوع شیشه رایج آینه برای دکوراسیون منزل کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید : تاثیر زیبایی بسیار نرده شیشه ای بر ساختمان ها

انواع مدل های آینه در فضای داخلی یک خانه
آشنایی با مدل های محبوب آینه

آینه صفحه ای

 این آینه ها مسطح هستند و تصاویر را از چپ به راست برعکس می کنند. این رایج ترین نوع آینه مورد استفاده در اتاق خواب و حمام است.

آینه مقعر

آینه های مقعر آینه های کروی شکل هستند که مانند یک قاشق به سمت داخل منحنی می شوند. از آنها معمولاً در حمام و اتاق خواب استفاده می شود.

آینه محدب

آینه های محدب نیز آینه های کروی هستند. با این حال، بر خلاف آینه های مقعر، آنها برآمده اند و تصویر منعکس شده را مخدوش می کنند و آن را کوچکتر می کنند.

آینه هایی که مستقیماً در مقابل یک پنجره روشن قرار می گیرند، نور را در سراسر اتاق منعکس می کنند. انواع آینه های بزرگ، مانند آینه کف تا سقف، در اتاق نشیمن به کار می آیند. زیرا از نظر بصری وسعت فضای بیشتری را ایجاد می کنند. آینه های مقعر برای حمام شما عالی هستند. زیرا با انعکاس یک تصویر بزرگ شده از صورت، آرایش یا اصلاح روتین را آسان تر می کنند. نصب کردن یک آینه در بالای مبل، توجه را به این قسمت ها جلب می کند و یک نقطه کانونی برای اتاق ایجاد می کند.

مقایسه شیشه و آینه از نظر نما و شفافیت و انعکاس
مقایسه تفاوت های شیشه با آینه

۱. تفاوت های شیشه و آینه از نظر نما و شفافیت

با توجه به توضیحات ارائه شده در مورد آینه و شیشه، می توان تا حدی به تفاوت های این دو ماده پی برد. مسلما شیشه یک ماده شفاف است که نور را از خود عبور می دهد. در حالی که آینه نور را منعکس می کند. همین بازتاب نور موجب شده است که سطح آینه، شفافیت بالایی داشته باشد. مواد اولیه هر دو در طی یک فرآیند مشترک ایجاد شده است. به همین دلیل نمی توان گفت کدام یک از نظر نما و شفافیت بهتر هستند.

۲. تفاوت آینه و شیشه از نظر عبور نور

ما در این بحث به طور کامل تفاوت های بین این دو ماده ذکر کرده ایم. بازتاب نور در آینه موجب شده است که این ماده با شیشه از نظر عبور نور، متفاوت باشد. در واقع کارکرد این دو با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه نمی توان گفت که این دو از این نظر با یکدیگر تفاوت ندارند.

۳. تفاوت شیشه و آینه در انعکاس

از نظر انعکاس نور، مسلما تفاوت های اساسی بین این دو متریال وجود دارد. شیشه در صورتی که به صورت رفلکسی یا آینه ای طراحی شود، می تواند نور را منعکس کند. به همین دلیل کارکرد اصلی شیشه در واقع عبور نور می باشد. شاید بتوان گفت این موضوع یکی از واضح ترین تفاوت های بین این دو ماده است.

تبدیل شیشه به آینه و تصویر شیشه در کنار آینه
چگونه شیشه را به آینه تبدیل کنیم؟

چگونه شیشه را به آینه تبدیل کنیم؟

روش های زیادی وجود دارد که در آن شیشه با فلز های مختلف پوشانده می شود تا به یک آینه تبدیل شود. در تولیدات صنعتی، این کار با ذوب فلز در محفظه ‌های مخصوص و سپس متراکم کردن آن روی ورق شیشه ‌ای انجام می ‌شود. تا پوشش نازک اما کاملی از فلز روی شیشه ایجاد شود. برای انجام این فرآیند به ماشین آلات بسیار تخصصی مانند اواپراتور و دیگ های فلزی نیاز است که در منزل قابل نصب یا استفاده نیستند. پشت آینه برای محافظت از پوشش فلزی در برابر آسیب، رنگ آمیزی شده است.

فرآیند نقره ‌کاری

فرآیند نقره ‌کاری به اندازه ‌ای ساده است که می ‌توان آن را در خانه بدون نیاز به تجهیزات بسیار فنی یا سنگین از طریق یک سری واکنش ‌های شیمیایی ساده انجام داد. در ابتدا شما باید دو محلول درست کنید، یکی حاوی نیترات نقره، آمونیاک و آب مقطر و دیگری حاوی نمک های روشل حل شده در آب مقطر. هنگامی که این محلول ها مخلوط می شوند، نقره مایع را بدون نیاز به جوشاندن به شکل خالص آن به دست می آورید.

این فرآیند نتیجه واکنش ‌های شیمیایی بین این محلول‌ ها است که نقره را جدا می‌ کند. در واقع موجب می شود آن ماده برای مدت بیشتری در حالت مایع باشد تا روی ورق شیشه پخش شود. این مخلوط را باید روی شیشه بسیار صیقلی ریخته و در این مدت، کمی خنک شود. این کار موجب می شود که به طور یکنواخت به سطح بچسبد. کیفیت آینه ای که در انتهای این فرآیند ایجاد می شود به شدت بالا است و این به شفاف بودن شیشه نیز بستگی دارد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

۰۹۱۲۵۰۹۸۹۸۶ ۰۲۱۲۲۹۷۵۰۰۴

نهایی کردن فرآیند نقره‌ کاری

اگرچه فرآیند نقره‌ کاری آسان است اما قبل از اینکه بتوانید به نتایج عالی دست پیدا کنید، نیاز به کمی تمرین دارید. زیرا باید دما و شرایط مخلوط شدن محلول‌ ها را به درستی اجرا و اندازه ‌گیری کنید. تنها در این صورت است که واکنش شیمیایی به درستی انجام می شود. از طرف دیگر، همیشه می ‌توانید مانند فرآیند باستانی صیقل دادن یک صفحه نازک از سنگ یا فلز ابسیدین (نقره، آلومینیوم، مس یا طلا)، برای ایجاد یک آینه دست ساز استفاده کنید.

به طور کلی تفاوت های مختلف بین شیشه و آینه وجود دارد. آشنایی با این تفاوت ها می تواند به ما در شناخت بهتر فرآیند تبدیل شیشه به کمک کند.

شرکت شیشه تتراجام

سوالات متداول

  • شیشه را چگونه از آینه تشخیص دهیم؟

شیشه های رفلکس و باز تابنده نور در پنجره های ساختمان کاربرد دارند. اغلب برای پنجره از این نوع شیشه و برای جلوگیری از نور زننده استفاده می شود. اما آینه بیشتر در فضاهای داخلی کاربرد دارد. از همین رو اغلب تشخیص این دو آسان است. در نور کم، شیشه باز تابنده به صورت برعکس عمل می کند.

  • چگونه شیشه به آینه تبدیل می شود؟

روش های زیادی وجود دارد که در آن شیشه با فلز های مختلف پوشانده می شود تا به یک آینه تبدیل شود. در تولیدات صنعتی، این کار با ذوب فلز در محفظه ‌های مخصوص و سپس متراکم کردن آن روی ورق شیشه ‌ای انجام می ‌شود. تا پوشش نازک اما کاملی از فلز روی شیشه ایجاد شود. برای انجام این فرآیند به ماشین آلات بسیار تخصصی مانند اواپراتور و دیگ های فلزی نیاز است که در منزل قابل نصب یا استفاده نیستند. پشت آینه برای محافظت از پوشش فلزی در برابر آسیب، رنگ آمیزی شده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۸ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *